Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Elbisenin Kendisi Süs ve Zinet Olmamalı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Elbisenin Kendisi Süs ve Zinet Olmamalı mı?

  Reklam
  Tesettürü emreden âyette kadınların yabancılara zinnetlerini göstermemeleri şartı vardır. Bugün öyle elbiseler icat edilmiştir ki, onun kendisi süs olmaktadır.Gözleri kamaştıran kürkler, mantolar, renk renk başörtüler dikkati daha çok çekmektedirler...
  ALLAH Azze ve celle " Vakar ile evlerinizde oturun, önceki cahiliyet kadınıları gibi açılıp saçılmayın, süslerinizi dışa vurmayın." buyurmuştur.(Ahzap suresi 33 ayet)


  Efendimiz (s.a.v) "Men teşebbehe bikavmin fehüve mihüm" Kim bir kavme benzerse onlardandır. buyurmuştur. (Tergit ve Terhib)

  Giyinen Elbise Şehret Verici Olmamalı;


  Kadının giydiği elbise parmakla gösterilecek şekilde şehret verici elbise olmayacaktır. Herkesin dikkatini çeken ve gözleri kamaştıran, şöhrete ulaşan giysiler makbul değildir.
  Yine bu mevzuda varlığın sebebi olan Cenab-ı Peygamber şöyle buyurmuştur.

  "-Her kim dünyada şöhretli elbise giyerse, ALLAH kıyamet günü ona aşağılık elbisesi giydirir. sonra onu ateşten alevlendirir." (ibn-i Mace 2/278)

  "-Kim, gösteriş için bir elbise giyinirse onu çıkarıp bırakıncaya kada ALLAH ona gazap eder." (Terğib ve Terhi 4/332)  Paylaş
  Elbisenin Kendisi Süs ve Zinet Olmamalı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların elbiseleri sade ve gösterişsiz olmalıdır.Zinet eşyaları gizlenmeli ve insanların görmeyeceği şekilde takmak gerekmektedir.Yürürken zinet eşyaların varlığını belli edecek şekilde sert yürümemek gerekir.