Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Mümin kadının şerefi: Başörtüsü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mümin kadının şerefi: Başörtüsü

  Reklam
  Mümin kadının şerefi:
  Başörtüsü

  Her işlerinde Kuran'ı, mübarek Efendimiz (sav)'in ahlakını ve sünnetini kendilerine rehber edinen mümin kadınların ahlakları ve tavırları bir bütündür. Allah'ın en çok razı olacağı şekilde hareket etmeye özen gösterdiklerinden, Kuran ahlakından ve ibadetlerinden asla taviz vermezler. Her zaman güzel davranışlarda bulunur, sabırlı ve cesur davranırlar. Kararları hikmetli, yaptıkları işler bereketli olur. Cahiliye ahlakını yaşayanların hayatlarındaki hiçbir sıkıntı ve huzursuzluk, mümin kadınların hayatında yoktur. Güzel ahlak ve davranışlarıyla, ibadetlerine gösterdikleri titizlikle saliha kadınlar aileleri ve çevreleri için de olumlu örnek oluşturur, onları da kötülüklerden koruyup iyiliklere yönlendirirler. Yüce Allah (cc)'ın, "Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz." (Nahl Suresi, 97) ayetiyle mümin kadınlara ve mümin erkeklere vaad ettiği gibi, güzel bir hayat yaşarlar. Bulundukları ortamlarda güzellikler yaşanmasına vesile olurlar.
  Saliha kadınları, diğer kadınlardan ayıran ve Rabbimiz'in Katında, Allah (cc)'ın izniyle, üstün kılan özelliklerinden biri de tesettürlerine ve iffetlerine olan düşkünlükleri ve özenleridir. Allah (cc) Kuran'da mümin kadınlara örtünmelerini emretmiştir. Müslüman kadınların başörtüsü takmaları gerektiği, Kuran ayetlerinde açıkça bildirilmiş, Peygamber Efendimiz (sav)'in hadis-i şeriflerinde açıklanmış ve tüm büyük İslam alimlerinin ittifakıyla (icmayla) teyit edilmiş bir hükümdür. Konuyla ilgili ayet şu şekildedir:
  Mümin kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar..." (Nur Suresi, 31)
  Müslüman kadınlar için bir ibadet hükmünde olan örtünme, onurlu ve şerefli bir hayat yaşamaları için de gereklidir. Allah (cc) Kuran'da örtünmenin mümin kadınları diğerlerinden ayıran önemli bir vasıf olduğunu haber vermiştir:
  Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (Ahzab Suresi, 59)
  Rabbimiz (cc)'in de buyurduğu gibi tesettür, mümin kadınların tanınmalarını, korunmalarını ve eziyete maruz kalmamalarını sağlar. Tesettür, bir kadına saygınlık ve onur kazandırmaktadır. Ayrıca kadının toplum içerisinde rahatsızlık duymasını da engellemektedir. Allah (cc) Katında kendilerini değerli kılacak, dünyada da güzel bir hayat yaşamalarını sağlayacak özelliklerin dünyevi olanaklar değil, ahlakları olduğunu bilen mümin kadınlar için onur ve vakarları son derece önemlidir.
  Ne var ki, -başta öğrenciler olmak üzere- bugün toplumun farklı kesimlerinde pek çok mümin kadın başörtüleri nedeniyle çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Eğitimini tamamlayıp faydalı bir insan olmak, aldığı eğitimi veya birikimini milletine hizmette kullanmak isteyen genç insanların başörtüleri nedeniyle engellenmek istenilmesi makul bir yaklaşım değildir.
  Uzun yıllardır devam eden bu sıkıntılar artık bir çözüme kavuşturulmalıdır. Son derece efendi, mülayim, terbiyeli ve temiz ahlaklı oldukları her hallerinden anlaşılan bu gençlerin böyle bir baskıya maruz kalmamaları gerekir. Açıktır ki, Allah (cc)'tan korkan ve O'nun sınırlarını titizlikle koruyan bu gençlerden kimseye zarar gelmeyecektir.

  Diğer taraftan unutulmamalıdır ki başörtülüler de başörtüsüzler de bu milletin evlatlarıdırlar. Hepsi Türk'tür, hepsi Müslümandır ve hepsi de kardeşimizdirler. Başörtüsünü bir üstünlük ölçüsü olarak tanıtmak toplumda derin yaralara ve kutuplaşmalara sebep olacak yanlış bir yaklaşımdır. Unutulmamalıdır ki üstünlük ancak takva iledir ve kimin takva sahibi olduğunu ancak Yüce Allah bilir. Bu nedenle kimsenin kimseye üstünlük iddiası sözkonusu olmamalı, bu tip konuşma ve imalardan şiddetle kaçınılmalıdır.
  VAKİT


  Paylaş
  Mümin kadının şerefi: Başörtüsü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  rabbim razı olsun teşekkürler