Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Tesettür, Mümin Kadınların Şerefidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesettür, Mümin Kadınların Şerefidir

  Reklam
  Tesettür, Mümin Kadınların Şerefidir
  Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed (sav)'e vahyedilmeden önce, Arap toplumu büyük bir cehalet içinde yaşıyordu. Toplumun cehaletinin en önemli göstergelerinden biri ise, kadının toplum içinde sözde ikinci sınıf bir varlık gibi görülmesiydi. İslam ahlakıyla beraber, kadın da toplum içinde saygın bir yer edindi. Kuran ahlakı, kadınlara saygı, şefkat ve merhametle yaklaşılmasını gerekli kıldı. Peygamber Efendimiz (sav)'in birçok uygulaması da, İslam ahlakında kadına verilen değerin ispatı niteliğindeydi.
  İslam ahlakının kadınları seçkin, onurlu, saygın ve değerli kılan özelliklerinden biri de mümin kadınlara getirilen tesettür hükmüdür. Allah'a gönülden itaat eden mümin kadınlar, iffetleri ve asaletleriyle diğer tüm kadınlara örnek olacak bir ahlak gösterirler. Saliha kadınların iffetlerini ve asaletlerini tamamlayan en önemli unsurlardan biri ise tesettürleridir. Tesettür hükmünün bildirildiği Nur Suresi'nin 31. ayetinde mümin kadınlar için, "... ırzlarını korusunlar, süslerini açığa vurmasınlar..." diye buyrulurken, Ahzap Suresi'nin 59. ayetinde ise tesettürün, mümin kadınların "... korunmasına ve iffetli bilinmesine... " vesile olacağı haber verilmiştir. Dolayısıyla mümin kadınların, tesettürlerinin kendilerine sağladığı bu iffetin, asaletin, saygınlığın, özel korumanın ve nimetlerin bilincinde olmaları ve tavırlarını da buna göre belirlemeleri son derece önemlidir.
  Bediüzzaman Hazretleri de kadınlar için tesettürün önemini ifade ederken, tesettürün kadınlara sağladığı kolaylık ve güzelliklere dikkat çekmiştir:
  "Kuran'ın tesettür emri fıtri (yaratılışa uygun) olmakla beraber; o maden-i şefkat (şefkat kaynağı) ve kıymettar birer refika-i ebediyye (ebedi dost) olabilen kadınları tesettür ile sukuttan (ahlaken bozulmaktan), zilletten ve manevi esaretten ve sefaletten kurtarıyor." (Hanımlar Rehberi, s. 52)
  İman eden kadınların şerefi olan tesettür, Kuran-ı Kerim'in, sünnetin ve İslam alimlerinin ittifakıyla sabit olan kesin bir emirdir. Konuyla ilgili ayetlerde Rabbimiz (cc) şöyle buyurmuştur:
  Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar..." (Nur Suresi, 31)
  Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (Ahzap Suresi, 59)
  Allah (cc)'ın izniyle, Yüce Rabbimiz'in korunmasını emrettiğini koruyanlar, O'nun sınırlarını asla aşmayanlar, O'nun emirlerine titizlikle uyanlar, Allah (cc) Katında güzel bir makam umabilirler.
  Vakit  Paylaş
  Tesettür, Mümin Kadınların Şerefidir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  örtülü bayan ne kadar zariftir teşekkürler... 3. 3
  verilen ticari reklam linki yönetim tarafından silinmiştirmumin bayan,  mümin kadın ile ilgili sözler