Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Başörtüsünün Keyfiyeti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Başörtüsünün Keyfiyeti

  Reklam
  BAŞÖRTÜSÜNÜN KEYFİYETİ

  ---------------------------

  Başörtüsü nasıl olmalıdır? Çene altının da mahremi olmayan erkeklere gösterilmemesi mi gerekir?

  Başörtüsünün niteliği (keyfiyeti) meselesi çok önemlidir. Müslüman kadınlar, hattâ erkekler bunu çok iyi bilmeli ve bilinçli (şuurlu) bir şekilde uygulamalı ve uygulatmalıdırlar.

  Kur`ân-ı Kerim, lüzumsuz tekrarların bulunmadığı mûcize bir kitaptır. Bir âyet-i kerîmede : "Mü`min kadınlara söyle... başörtülerini yakaları üzerine sarkıtsınlar." (Nûr 24/31) buyururlar. Daha sonra gelen bir âyet-i kerimede ise: "... Müslümanların kadınlarına söyle, cilbâblarını üzerine sarkıtıversinler..." (Ahzâb 33/59) denir. Müfessirlere göre sonra gelen "cilbâb âyeti" başını örtme konusunda kadına ilave bir görev daha getirmiştir: Kadın dışarı çıktığında, yani namahremlerinin göreceği yerde, birinci başörtüsünün üzerine bir de "cilbâb" atacaktır. "Cilbâb" genellikle vücudu baştan ayağa örten ve giyilmekten ziyade bürünülen dış örtü olarak anlaşılmış ve uygulanmıştır. Ama vücudun üst kısmı, omuzları ve göğüsleri örten geniş başörtü de cilbâb sayılabilir, diyenler de vardır. ("Cilbâb" hakkında geniş bilgi için bk. Faruk Beşer, Islâmda Kılık Kıyafet ve Örtünme 93-123)

  Bir diğer âyette de kadınların "Önceki cahilliyyede olduğu gibi süslenip çıkmamaları" (Ahzâb 33/33) istenir. Buna göre kadın, kaynı gibi yakınları dahil, namahremlerinin yanına, belki de süslü olabilecek birinci küçük başörtüsünün üzerinden, en az göğüslerini örtecek kadar geniş, sade ve tercihen koyu renkli bir başörtüsü ile çıkacaktır. Rengin koyu olması, süsü azaltması içindir. Yoksa renkte bir sınırlama yoktur: Ama cazip bir şekilde süslü olması mahzurludur.

  Çenenin altının mahremliğine gelince, en müsamahalı Hanefi görüşüne göre kadın, fitnenin de (cinsel duygular) bulunmaması halinde yabancı erkeklere, sadece elini ve yüzünü gösterebilir. Yüz ise fıkıh kitaplarımızda alındaki tüy bitiminden çene altına ve bir kulaktan diğerine kadar olan bir yer diye tarif edilir. (Ibn Âbidîn I/b5-66 (M.A).) Buna göre alt çene aşağı yukarı sallandığında sallanan kısmı yüzden olmuş olur. Ya da dışardan parmağımızla nefes borunuzu bulabileceğiniz yere kadar yüz sayılır. Ve kadın onun dışında kalan boğaz kısmını yabancı erkeklere gösteremez.  İslam Fıkhı Ansiklopedisi


  Paylaş
  Başörtüsünün Keyfiyeti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Amin acmain Mevla teala sizlerdende razı olsun. 3. 3
  Allah razı olsun mumine abla inşallah hakkıyla başörtülerimize layık olabiliriz 4. 4
  RABBİM razı olsun tesettürü anlayıpta uyguluyanlardan olalım inşALLAH 5. 5
  inşallah ravza abla paylaşım için teşekkürler mumine abla... 6. 6
  Rabbimiz başörtülerimizi hakkını vererek,dinimize ve gerçek tesettüre yakışır şekilde örtünmeyi muminelere nasip eylesin amin.güzel bilgilendirme için çok teşekkür ederim allahım razı olsun 7. 7
  Allah razı olsun. ben daha kapanma konusunda ailemi ikna edemiyorum, bu kadar ileri bir takvayı yaşamayı Rabbim herkese nasip etsin.