Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Nur Suresi 60. ayet ışığında, genç hanımların hatları belli etmeyen elbise giymeleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nur Suresi 60. ayet ışığında, genç hanımların hatları belli etmeyen elbise giymeleri

  Reklam
  Nur Suresi 60. ayet ışığında, genç hanımların hatları belli etmeyen elbise giymeleri yetmeyip, pardesü/çarşaf vb. dış elbise giymeleri farz mı oluyor?

  Ayette geçen “siyab” kelimesi, cilbab/çarşaf/ferace gibi geniş üst giysi olarak değerlendirildiği gibi, başörtünün üstünde bağlanan üst bir örtü, hatta bizzat baş örtü olarak da değerlendirilmiştir.(bk. Taberî, İbn Kesir, Razî, Maverdî, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).

  İbn Ömer’den gelen bir rivayete göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurdu:

  “Bir kocanın, karısının önlüğünün (normal evde giydiği elbisenin) altına bakma hakkı vardır. Bir erkek evladın (annesi olan) ve bir kardeşin (kız kardeşi olan), kadının önlüğünün üstüne bakma hakkı vardır. Namahrem olan yabancı erkeğe karşı, kadının dört şey giymesi gerekir: önlük (normal rahat ev elbisesi), başörtü, cilbab (pardesü, çarşaf, ferace gibi bir giysi) ve izar (peştamal, belden aşağı giyilen etek gibi) dır."(bk. Maverdi, ilgili ayetin tefsiri).

  Nur Suresi 60. ayetinden anlaşılan şudur ki, evlenme çağını aşmış, kocaya ihtiyacı kalmamış yaşlı bir kadın, normal evde giydiği bir kıyafetle dışarı çıkabilir. Yeter ki ziynet eşyası olan takılarını göstermiş olmasın. Bununla beraber, üst elbisesini giymesi daha güzeldir.

  Eski kıyafetlerle şimdiki kıyafetler birbirine benzemediği için, üst kıyafetleri çıktığında geriye nasıl bir şey kaldığını kesin olarak söylemek zor görünmektedir.

  Bununla beraber, fıkıh kitaplarının bildirdiğine göre, kadınların giydiği kıyafetleri vücut hatlarını göstermeyecek şekilde geniş olmalıdır. Ayrıca erkeklere benzememek gerekir. Ancak bu benzeyiş toplumun örfüne göre şekillenebilir. Bugün daha önce erkeklere mahsus olan bazı kıyafetler, artık kadınların da kıyafeti olmuştur. Bundan ötürü kimse kadınları erkeklere benzetmemektedir. Bu itibarla, üstte giyilecek elbiseler vücut hatlarını göstermeyecek bollukta ve derinini rengini belli etmeyecek kalınlıkta ise şekline fazla takılmamak gerekir diye düşünüyoruz.  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Nur Suresi 60. ayet ışığında, genç hanımların hatları belli etmeyen elbise giymeleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çarşaf nihai giysi şekli veya tek takva şekli şeklinde fetvarlar yanlıştır.Evet takvadır ama vücut khatlarını belli etmeyecek şeklinde giyinen insan da takva üzeredir.nur suresi 60. ayet meali,  nur suresi neden bahseder,  nur suresi 60. ayet,  nur suresi 60 ayet,  nur süresi neden bahseder