Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Hz. Adem’den günümüze kadar gelen peygamberlerin dininde kadının tesettürü nasıldı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Adem’den günümüze kadar gelen peygamberlerin dininde kadının tesettürü nasıldı?

  Reklam
  Hz. Adem’den günümüze kadar gelen peygamberlerin dininde kadının tesettürü nasıldı?


  İnsanlık, değişik aşamalardan geçerek bu güne gelmiştir. Eskilerde şimdiki elbiselerin olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple, her devirdeki elbisenin şeklini, biçimini belirlemek durumunda değiliz.
  Fakat, tesettürün ilk insan Hz. Adem’den beri şu veya bu şekilde var olmuş, insanlığa daima arkadaşlık etmiş bir medeniyet simgesidir. Cennetteki yasaklı ağaçtan yedikleri an, Hz. Adem ve Hz. Havva’nın üzerindeki cennet elbiseleri çekip alınmış ve onlar da alelacele sağa-sola koşarak buldukları ağaç yapraklarıyla örtünmeye çalışmışlardı. (A'raf, 22; Taha, 121)
  Bu maddi örtünmeyi destekleyen ve teşvik eden bir unsur olarak da, insanoğluna haya duygusu verilmiştir. Bu fıtrî haya duygusunu pekiştirmek için de, İlahî emir ve yasaklarının tezgâhında dikilen takva elbisesi giydirilmiştir.
  Demek ki insan, haya ve takva elbiselerini atmadan tesettür elbisesini atamaz.

  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Hz. Adem’den günümüze kadar gelen peygamberlerin dininde kadının tesettürü nasıldı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Örtünme her zaman insanların gereksinimi olmuştur.İlk insanlardan günümüze kadar olan zamanlarda zaman ve şartlar medeniyetlere göre giyimler olmuştur.Fakat son din İslam bizlere nasıl giyinmemiz gerektiğini anlatmaktadır.bugüne kadar gelen peygamberler,  kadının tesettürü