Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmes Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmes

  Reklam
  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmesi günah mıdır?


  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır.
  – Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir.
  Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Bu bakımdan 12 yaşındaki bir çocuk mükellef yaşına gelmişse başı açık ve pantolonla gezmesi caiz olmaz. Tesettürüne riayet etmesi gerekir.


  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmes Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklarımıza dinimizin gereklerini emir ve yasaklarını anlatmak gerekir.Bu nedenle gerek kız gerek erkek çocukları ne yapması gerektiğini öğrenmelidir.Burada bizlere büyük görevler düşmektedir.tesettür yaşı,  islamda mükellefiyet yaşı,  islamda mükellefiyet