Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Başörtüsünün yakaların üzerine vurulması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Başörtüsünün yakaların üzerine vurulması

  Reklam
  Başörtüsünün yakaların üzerine vurulması

  Kur'an da nisa suresinde bayanların başörtülerini yakalarının üzerine çıkarsınlar şeklinde bir ifade var.başörtünün pardesünün içine konması bu durumda caiz değilmidir?bizler bu ifadeyi nasıl anlamalıyız?

  Değerli Kardeşimiz;


  Cahiliye devrinde başörtüsü vardı. Ancak enselerine bağlar ve arkaya bırakırlardı. Yakaları önden açılır, gerdanları ve boyunları görünürdü. İşte bu durumu düzeltmek için ayeti kerime “Başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar.” buyurmuştur. Bu örtünün şekli ve biçimi ise önce açık yer kalmayacak şekilde başı, boyun ve gerdanlığı örtmektir. Sonra da ince ve çekici olmayan bir örtüyü kullanmaktır. Mutlaka şu ölçüde ve şöyle olmalıdır demek doğru değildir. (Bkz. Hamdi YAZIR Hak Dini, Nur Suresi 31. Ayetin Tefsiri.)
  Buna göre başörtüsünü yakaların üzerinden örtmenin hikmeti; Boyun, gerdan ve göğsün örtülmesini sağlamaktır. Bu zamandaki kadın giyiminde başörtüsü pardesünün veya üst elbisenin içine konduğunda boyun ve gerdan örtülmüş olmaktadır. Bu örtünme sağlandığına göre başörtüsünü bu şekilde bağlamak caizdir. Önemli olan, islama uygun olarak tesettürün sağlanmasıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Başörtüsünün yakaların üzerine vurulması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  teşekkürler...ayet gayet açık ve net..boyun boğaz gözükmeyecek..tesettür yakalık