Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Baş Açık Olarak Gezmek Caiz Midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Baş Açık Olarak Gezmek Caiz Midir?

  Reklam
  BAŞ AÇIK OLARAK GEZMEK CAİZ MİDİR?

  Kadının evinde oturup mahrem olmayan kimse bulunmazsa başını açmasında beis yoktur. (el Fetava`i Hindiyye) Çünkü kadının avreti yabancı olmayan kimselerin huzurunda diz ile göbek arasındadır. Evde yabancı varsa veya evde değil dışarda ise başı avret olduğu için onu açması caiz değil, haramdır.

  Erkeğin başı ise avret değildir. Kendi evinde, bağ ve tarlada başının açık olarak kalmasında bir sakınca yoktur. Fakat sokak ve çarşıda baş açık olarak gezmesi memleketin örf ve adetine göre değişir. Bulunduğu yerde baş açık olarak gezmek ayıp sayılırsa baş açık olarak gezmemek lazımdır. Ayıp sayılmıyorsa bu şekilde gezmekte beis yoktur. (el Muhezzeb,c.2.s.325)


  İslam Fıkhı Ansiklopedisi  Paylaş
  Baş Açık Olarak Gezmek Caiz Midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde kadınların dışarıda baş örtüsü takmaları gerekmektedir.Yani dışarıda başı açık gezmek caiz değildir.Kadınların evlerinde istedikleri gibi gezmekte özgürdür.başı açık gezmek günahmı,  evde başı dolaşmak caizmi,  saçını kapatmamak günah mı,  başını kapatmamak günah mı,  baş açık gezmek günah mı,  saçı açık gezmek günahmı,  saçın açık olması günah mı