Diğer Kategoriler ve İslamda Tesettür Forumundan Örtü ve Moda Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Örtü ve Moda

  Reklam
  idrak'ın yüceliğine eremiyorsanız
  inkar'ın basitliğinden sıyrılınız.

  Her toplumun kendine has kılık-kıyafet kültürü vardır. Yani bir milletin ayrımına, onun kılık-kıyafetine bakarak ulaşabiliriz. Fakat günümüzde oldukça fazlalaşan taklitçilik, insana kendi kültürünü unutturmuş ve insanı kendi öz kimliğinden uzaklaştırmıştır. Her yıl çıkan yeni Avrupa modası bizleri ve diğer milletleri etkilemekte, insanlar kendi kültürü olan kıyafetlerini modaya uydurmaktadır. Adeta bu moda taklitçiliğiyle birbiriyle yarışa giren insanlar; tıpkı selin akıntısına kapılmış ve ne yöne sürükleneceğini bilmeyen bir saman çöpünden farksız hale gelmişlerdir. Her ne kadar kılık-kıyafet bir kültür meselesi olsa da, başörtüsü ne Arapların ne de bir başka toplumun kültürüdür. Hicab, Âdem (as.)’den günümüze kadar gelmiş ve devam edecek olan bir nizamî duruştur! Sembolik bir kıyafettir…

  Moda her yeni yılda değişebilen ve farklı biçimlerden geçen, zamana ve içinde bulunduğu ortama ayak uyduran bir kıyafet takvimidir adeta. Her yıl bu takvim değişir ve zamanı geçene kadar yaprakları koparılıp atılır. Sürekli değişen ve bulduğu ile yetinmek istemeyen, hep daha farklı kılıklara girmek isteyen maymun iştahlı insanların ve kapitalizmin en etkileyici silahı olan moda, insanları adeta kuklalaştırıp kendi ellerinde tuttukları ipliklerle oynatıyor.


  Burada modadan ve kültürden bahsetmemin sebebi birtakım insanların kendince öne sürdüğü fikirlere bir nevi cevap verebilmek ve başörtüsünün peygamber zamanından kalma bir kültür değil de, tıpkı Kur’an-ı Kerim’de bulunan bütün emir ve hükümler/ayetler gibi kıyamete kadar süregiden bir ayet olduğunu hatırlatmaktır. Başörtüsü bir ayettir ve ayetin hükmü içinde bulunduğu zamana ve mekâna göre değil, Allah’ın vadettiği güne kadar hiç değişmeden, ne modaya uydurulmalı ve ne de çağlar öncesine hapsettirerek arka planda tutulmalıdır.

  Mümin kadınlara da söyle:
  gözlerini (haramdan) çevirsinler; namus ve iffetlerini korusunlar. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, (kendi) oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bululanlar (cariyeleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan,tabi kimseler yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler.
  Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.”
  (Nur suresi 31)

  “Ey iman edenler, sizi size hayat verecek şeylere davet ettiği zaman Allah’a ve Resulüne icabet edin. Bilin ki şüphesiz Allah kişi ile kalbi arasına girer. Ve siz hakikaten yalnız ona dönüp toplanacaksınızdır. Bir de öyle bir fitneden sakının ki, o içinizden yalnız zulüm edenlere çatmaz. (Ammeye de sirayet ve hepsini perişan eder.) Hem bilin ki Allah, şüphesiz azabı çetin olandır. O zaman da hatırlayın ki siz yeryüzünde azlıktasınız, aciz tanınanlardınız.


  Halkın sizi tutup kapmasından korkuyordunuz. (İşte bu halde iken Allah) sizi, belki şükredersiniz diye, ev bark sahibi yaptı yardımlarıyla kuvvetlendirdi, size en temiz ve güzel şeylerden rızık verdi, ta ki şükredersiniz. Ey iman edenler, Allah’a ve Peygambere hainlik etmeyin, siz kendiniz bilip dururken, kendi emanetlerimize hainlik eder misiniz?… Bilin ki mallarınız da, evlatlarınız da, ancak birer imtihandır, mükâfat ise şüphesiz Allah katındadır.” (Enfal: 8/24–28)
  Ey mümine bacım! Nefsin keyfiyetine göre Avrupavari bir kıyafetle değil, Allah’ın hükmüne göre Zeynebî bir duruşla örtüne bürün…

  alıntı...  Paylaş
  Örtü ve Moda Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c razı olsun iç kanatan bir konu örtüyle modayı bagdaştırdılar Allah hidayet versin ...

  ALLAH c.c razı olsun Paylasım için teşekkürler.. 3. 3
  Ey mümine bacım! Nefsin keyfiyetine göre Avrupavari bir kıyafetle değil, Allah’ın hükmüne göre Zeynebî bir duruşla örtüne bürün…

  Allah cc razı olsun...
 4. 4
  Allah cc. sizden de razı olsun. 5. 5
  Ey mümine bacım! Nefsin keyfiyetine göre Avrupavari bir kıyafetle değil, Allah’ın hükmüne göre Zeynebî bir duruşla örtüne bürün…

  teşekkürler çook önemli ve acı bir konu...