İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban Ailede Kimin Adına Kesilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban Ailede Kimin Adına Kesilir?

  Reklam
  Kurban Ailede Kimin Adına Kesilir?

  Hanefi âlimlerinin görüşlerine göre, aile içinde, şahsı adına kimin serveti varsa kurban onun adına kesilir. Aile içinde her zengin şahıs, kendi adına kurbanını kesmekle mükellef olur. Ailede kendi adına serveti bulunmayanların ise hiçbirine kurban gerekmez. Yani zengin olmayan aile fertleri kurbanla mükellef olmazlar...

  Diyelim ki servet, aile reisinin şahsına aittir. Öyle ise kurban borçlusu da servetin sahibi olan aile reisidir. Aile içinde serveti olmayan ötekilerin kendi adlarına kurban kesme mecburiyetleri söz konusu olmaz.

  Bu sebeple de serveti olmayan aile fertlerinin kurbanı kendi adlarına kestirmek istemelerine gerek olmaz. Çünkü böyle bir mükellefiyetleri söz konusu değildir. Bilindiği üzere borç kimin ise ödeme mecburiyeti de ona aittir. Borcu olmayanın ödeme mecburiyeti de olmaz. Hanefi mezhebinin gereği budur. (3)
  Kaynak: 3) Kurban Ailede Kimin Adına Kesilir, Ahmed Şahin, Zaman Gazetesi, 12.01.2006


  Paylaş
  Kurban Ailede Kimin Adına Kesilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ailede tek maaş varsa ve zenginlik söz konusu değilse bir kurban kesilir. Aile içinde serveti olan varsa onlara düşer bunun dışında sadece bir kurban kesilir.