İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurbanda Vekâlet Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurbanda Vekâlet

  Reklam
  Kurbanda Vekâlet

  Bir müslüman kurbanını kendisi kesebileceği gibi bir müslümana da kestirebilir. Ancak kendisinin kesmesi daha faziletlidir.

  Kurbanı kestirme konusundaki izin bizzat ifâde edilebileceği gibi, izne delâlet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Meselâ bir müslüman kurbanlık satın alsa kurban bayramı günü hayvanı yatırıp ayaklarını bağlasa onun emri olmadan bir başkası gelip hayvanı boğazlasa bu kurban için yeterlidir. Başka bir hayvan kesmek gerekmez.

  İki müslüman yanılarak birbirlerinin kurbanlarını kendi adlarına kesmiş olsalar vacibi yerine getirmiş olurlar ve kestiklerini değişmek suretiyle kendi hayvanlarını alırlar. Eğer böyle bir durumu etler yenildikten sonra farkederlerse helâlleşirler.

  Aralarında anlaşmazlık çıkarsa birbirlerine kurbanlıkların değerini öderler. Eğer eyyâm-ı nahr geçmiş ise bu paralan tasadduk ederler. (1)
  Kaynak: 1) Kurban, Saffet KÖSE, Şamil İslam Ansiklopedisi


  Paylaş
  Kurbanda Vekâlet Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurbanlığın yanında durarak taksimini kendisinin yapması daha uykun iken vekalet yolu ile de kurbanlık kesilebilir. Kurban kesiminden anlayan bir kimseyi vekil tayin edilebilir.