İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban Etinin Taksimi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban Etinin Taksimi

  Reklam
  Kurban Etinin Taksimi

  Deve ve sığır gibi hayvanlar ortaklaşa kurban edildiğinde etleri ortaklar arasında tahmini olarak değil, tartılarak taksim edilir. Ancak bir ailenin fertleri için kurban edilen hayvanın etini taksim etmek gerekmez. Bunun gibi ortaklaşa kurban kesenler kurban etini tamamen yoksullara veya bir hayır kurumuna verecek olurlarsa yine kurban etini taksim etmeleri gerekmez.

  Kurban etinin hepsini yoksullara sadaka olarak dağıtmak veya kendisi ve çoluk çocuğu için alıkoymak caiz ise de, en uygun olanı, kurban etini üçe taksim edip, birini kurban kesmeyen yoksullara sadaka olarak dağıtmak, bir bölümünü de akraba, tanıdık ve komşulara ikram etmek, birini de kendi çoluk çocuğu ile yemektir.

  Kurban etinden müslüman olmayan komşulara da vermek caizdir.

  Şayet kurban kesen kimsenin çoluk çocuğu kalabalık ve hali vakti de çok iyi değilse bu takdirde kurban etini sadaka ve hediye olarak dağıtmayıp, tamamını çoluk çocuğu için alıkoyması daha uygun olur. Çünkü kan akıtmakla kurban vecibesi yerine getirilmiştir.
  Kaynak:
  1) Diyanet Aylık Dergisi 2000 Mart'dan yararlanılmıştır r>


  Paylaş
  Kurban Etinin Taksimi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurbanlık etinin paylaşımı da dini usule uygun gelecek şekilde taksim edilmektedir.. Üç ayrı parça ayrılarak birinci parçasını kişi kendi ailesine ikinci parçasını komşularına ve üçüncü parçasını da fakirlere dağıtmak üzere ayırır.