İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Gayr-i Müslim Ülkede Kurban Kesilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gayr-i Müslim Ülkede Kurban Kesilir mi?

  Reklam
  Gayr-i Müslim Ülkede Kurban Kesilir mi?

  Soru: Ben gayr-i Müslim bir ülkede yaşıyorum. Maddî açıdan ilk defa bu sene kurban kesme imkânım var. Böyle bir ülkede kurban kesilir mi?
  Bu kurbanın etini sadece aile fertleri yese caiz olur mu?

  Cevap: O ülkede yaşadığınıza göre, şu anda orası sizin ikâmet ettiğiniz yer (vatan-ı ikâmet) oluyor. Böyle bir yerde, namaz, oruç, zekât ibâdetlerini yerine getirdiğiniz gibi, kurban da kesebilirsiniz, kesmelisiniz; çünkü o da bir ibadettir. Kestiğiniz kurbanın etini sadece aile fertlerinin yemesinde dînî açıdan bir mahzur söz konusu değildir. Kurban etinin üçe taksim edilip bir bölümünün fakirlere, bir bölümünün akraba ve dostlara dağıtılması bir bölümünün de ev halkıyla yenilmesi tavsiye edilen bir faziletli davranıştır. Nitekim hane halkı kalabalıksa, tamamının o evde tüketilmesinin sakıncalı olmadığı da yine fakihlerin tavsiyesi cümlesindendir. (2)
  Kaynak: 2) Kurban Hakkında Akla Gelen Her Soruya Cevap, Prof.Dr.Raşit Küçük, Haber 7


  Paylaş
  Gayr-i Müslim Ülkede Kurban Kesilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslüman olmayan bir ülkede yaşayan kişiler kurbanlarını orada kesebilirler. İbadetler konusunda mekan sınırlaması yoktur. Kesilen kurbanın eti aile fertleri akrabalar yiyebilir.