İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Modern mezbahalardaki kesimler caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Modern mezbahalardaki kesimler caiz midir?

  Reklam
  Modern mezbahalardaki kesimler caiz midir?


  Herhangi bir eziyet vermeden hayvanın direncini azaltan bir takım aletler kullanmakta mahzur yoktur. Buna göre, kesimden önce öldürücü olmayan bir takım uyuşturucu metotlarının kullanılması helaldir. Bazı uyuşturucu gazlar kullanmak gibi... Çünkü bu durumda hayvana eziyet vermek yoktur. Lakin şu kadar var ki, hayvanın kesimden evvel canlı olması şarttır.

  Ancak tabancayla bayıltıp yere düşürmek veya odun, keser, sopa gibi bir ağırlıkla yaralamak veya elektrik akımı gibi hayvana eziyet ve acı verecek araç ve metotları kullanmak haramdır. Bununla beraber, böyle bir metot kullanılarak direnci azaltılan ve sonra kesilen bir hayvanın -eğer kesim anında diri ise- etini yemek helal olur. Günahı, ona o muameleyi yapana aittir.


  Paylaş
  Modern mezbahalardaki kesimler caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dini şartlara göre kurbanların kesilmesi daha faziletlidir. Fakat mezbahalarda kesilen hayvanların da etlerinin yenilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. İşkence edilerek kesilmiş olsa kişi bundan sorumlu olmaz.