İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Hangi kusurlardan dolayı bir hayvan kurban edilemez? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hangi kusurlardan dolayı bir hayvan kurban edilemez?

  Reklam
  Hangi kusurlardan dolayı bir hayvan kurban edilemez?


  İki gözü veya bir gözü kör, dişlerinin çoğu düşmüş, kulakları kesilmiş, boynuzlarından biri veya ikisi kökünden kırılmış, kulağının veya kuyruğunun yarıdan fazlası kopmuş, memelerinin başları kopmuş, kulakları veya kuyruğu yaratılıştan bulunmayan bir hayvan kurban olamaz.

  Kurbanlık hayvanın şaşı, topal, uyuz ve deli olması, doğuştan boynuzlu veya boynuzsuz olması, boynuzunun azı kırık olması, kulaklarının delinmiş veya enine yarılmış olması, kulaklarının ucundan kesilip sarkık bir halde bulunması, dişlerinin azı düşmüş olması ve cinsel organının burulmuş olmasında ise bir sakınca yoktur. Bu durumdaki hayvanlar kurban edilebilirler.

  Kurban kesmekle yükümlü olan zengin bir kimsenin satın aldığı kurbanda, kurban edilmeye mani olan kusurlardan biri sonradan meydana gelse, yerine başkasını alıp kesmesi gerekir. Fakat bu kişi fakir ise, yerine başkasını alması gerekmez, aldığı hayvanı kurban olarak kesmesi caiz olur.

  Hanefi mezhebi haricindeki üç mezhebe göre ise, zengin için de başkasını almaya gerek yoktur.


  Paylaş
  Hangi kusurlardan dolayı bir hayvan kurban edilemez? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu tealanın emrini yerine getirmek ve hoşnutluğunu kazanmak için kurban kesileceği için kusuru olmayan hayvanların seçilmesi daha uygundur. Büyük kusurları olan hayvandan kurban olmaz küçük kusurları olandan mekruh olsa bile kabul edilir.hangi hayvanlar kurban edilmez,  hangi hayvanlar kurban edilemez,  kurban kusurları,  hangi hayvanlar kurban edilir,  kurban kusurlari,  hangi hayvan kurban edilmez,  hangi hayvanların kusurları nedeniyle kurban ed