İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan İslamda Kurban Ve Kurbanın Dini Dayanağı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda Kurban Ve Kurbanın Dini Dayanağı

  Reklam
  Genel anlamda kurbanın bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet yer almaktadır. Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’in yerine, Allâh tarafından bir kurbanın verildiği açıkça bildirilmektedir. (Saffat 37/107)

  Ayrıca aşağıdaki ayetler de genel anlamda kurban ibadeti ile ilgilidir:

  - “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hacc 22/34)

  - “ kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allâh’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hacc 22/28)

  “Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allâh’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” “Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Allah'a ulaşacak olan ancak, sizin takvanız (O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadet) dir.” (Hac 22/36;37)

  Bu ayetlerde zikredilen hayvan kesiminin ibadet amaçlı birer uygulama olduğu açıktır. Bu amaçla kesilen hayvanların, et ve kanlarının Allah’a ulaşamayacağının, asıl olanın ihlâs ve takva olduğunun vurgulanması kurban kesmenin ibadet olduğunun açık göstergesidir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı  Paylaş
  İslamda Kurban Ve Kurbanın Dini Dayanağı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban dünyalık bağlılıklardan koparak Allahu tealanın rızasını istemek demektir. Hazreti İbrahim oğlunu kurban etmek için yola çıktığında bunu gerçekleştireceği sırada imtihanı kazanmış ve Allahu teala kendisine ve sonraki insanlara kurban emrini vermiştir.