İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban kesecek kimsede aranan şartlar nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban kesecek kimsede aranan şartlar nelerdir?

  Reklam
  Müslüman ve ehl-i kitap olan her insan kurban kesebilir. Ancak kurban kesen kimsenin şu hususlara dikkat etmesi gerekir;


  1- Besmele çekmek; Hanefi mezhebine göre, kurban olsun veya olmasın, kesilen her hayvanın etinin helal olabilmesi için, kesilirken besmele çekilmesi şarttır. Kasden besmele çekmeyen kimsenin kestiği yenmez. Fakat her hangi bir kasıt olmadan besmelenin terk edilmesi yada unutulması halinde, yenmesinde bir sakınca yoktur.


  Şafii mezhebine göre, kesilen hayvanın etinin helal olabilmesi için besmele çekmek şart değildir. Kesim esnasında bilerek besmele çekilmese bile o hayvanın eti yenir. Ancak, besmeleyi bilerek çekmeden hayvan kesmek mekruhtur.


  2- Allah'tan başkasının adını anmamak; Hanefi ve Şafii mezhebine göre, Allah-u Zülcelal'den başkasının adı anılarak kesilen hiçbir hayvanın eti yenmez. Zira, müşrikler hayvanlarını keserken putlarının adını anarlardı.


  3- Kesici bir şey ile kesmek; Bu özelliklere uyan her insan, kurban kesebilir ve kestiği yenir. Kurban kesecek kimsenin erkek, kadın, küçük veya büyük olması arasında fark yoktur. Ancak kurban sahibinin, kendi kurbanını kesmesi daha faziletlidir.


  Kurban Kesilecek Hayvanın Cinsi


  Başlıca üç çeşit hayvanın erkeğinden ve dişisinden kurban kesilebilir;


  1- Koyun-Davar; Hanefi mezhebine göre, koyun ve keçi cinsinden hayvanın, kurban olarak kesilebilmesi için en az bir yaşını tamamlayıp ikinci yaşına girmiş olması şarttır. Ancak, bir yaşındakiler kadar gelişmiş olan altı aylıktan büyük kuzular da, kurban olarak kesilebilir. Bir yaşından büyük oğlakların ise, kurban olarak kesilmesi caiz değildir.


  Şafii mezhebine göre ise kurban olarak kesilecek oğlakların, en az iki yaşını tamamlamış olmaları gerekir. Koyun veya keçiden kesilen kurban, yalnız bir kişi adına kesilebilir.


  2- Sığır; Hanefi ve Şafii mezhebine göre, erkek ve dişi sığırın kurban olarak kesilebilmesi içini en az iki yaşını tamamlayıp üç yaşına girmiş olması şarttır. Manda da sığır hükmündedir. Sığır cinsinden kesilen kurban, yedi kişi adına kesilebilir.


  3- Deve; Hanefi ve Şafii mezhebine göre, erkek veya dişi devenin kurban olarak kesilebilmesi için en az beş yaşını tamamlayıp altı yaşına girmiş olması şarttır.


  Kurban Kesmek İçin Vekalet Vermek


  Hanefi ve Şafii mezhebine göre, kurbanı mümkünse sahibinin kesmesi daha faziletlidir. Fakat, vekalet vermek de caizdir. Bir kimse bir başkasını kendi yerine kurbanını kesmesi için sözle, mektupla veya telefon gibi vasıtalarla vekil tayin edebilir. "Benim yerime al ve benim yerime kes" denildiğinde, vekil tayin edilen kimse, kurbanı alır ve o kimse adına keser. Nitekim Hz. Ali (r.a) Hz. Peygamber (sav)'e vekaleten onun kurbanını kesmiştir.


  Kurban kesmenin vakti; Hanefi mezhebine göre, kurban kesme zamanı; bayramın birinci günü tan yerinin ağarması ile başlar, üçüncü gün güneş batmadan az önceki zamana kadar devam eder.

  Mustafa Örs /gülistandergisi


  Paylaş
  Kurban kesecek kimsede aranan şartlar nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bütün şartların başında kişilerin Müslüman olması gelir. Buluğ çağına girmiş ve aklı başında olan madden iyi durumda olan her Müslüman olan kişiye kurban kesmek farzdır. 3. 3
  Allah bir ömür güzel besili kurbanlar kesmeyi nasip etsin.