İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurbanın kesmenin hikmetleri nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurbanın kesmenin hikmetleri nelerdir?

  Reklam
  Bu dünya öyle bir imtihan yeri ki, bazen malımızla, bazen canımızla, bazen de sevdiklerimizle denenir imtihan oluruz. İman iddiamızın samimiyetini ortaya koymamız, bu ciddi imtihanı başarı ile geçmemize bağlı.


  Nitekim bir ayeti kerimede: “And olsun, biz sizi biraz korku, biraz açlık, mallardan canlardan ve mahsullerden biraz eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele” diye buyuruluyor.


  Hz. İsmail’in kurban edilişi olayında, Hz. İbrahim’in (as) yüce Allah’ın emrini yerine getirmek için biricik oğlunu feda etmekte en küçük tereddüt dahi göstermemesi ve Hz. İsmail’in (as) bu ilahi imtihan karşısında metanet ve teslimiyetin en muhteşem örneğini sergilemesi, bizim için son derece dikkat çekicidir. Allah’a teslimiyetin zirvesi, bu olayda gözler önüne serilmektedir.


  Gerek Hz. İsmail’in (as) kıssasında, gerekse Kevser suresinde bize verilen mesaj; Mü’min sadece yüce Allah için yaşar, O’nun rızasını elde etmek gayesinde olmalıdır, şeklinde olsa gerek.


  Kurban kesen insan, sanki lisan hali ile şöyle demektedir: “Ya Rabbi! Senin yolunda, senin rızanı kazanmak uğruna maldan, mülkten sevdiklerimden hatta canımdan vazgeçmeye hazırım. Kestiği kurbanla insan bir nevi teslimiyetini sembolleştirmiş oluyor.


  Tabii kurban ibadetinin de, yerine getirilirken uygulanması gereken şartlar vardır. Bunları öğrenmemiz, kurban ibadetimizin sıhhati için çok gerekli hatta olmazsa olmazıdır.  Kaynak:Asrımız Meselelerine Fetvalar, Reyhani Yayınları

  MUSTAFA ÖRS


  Paylaş
  Kurbanın kesmenin hikmetleri nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban ibadeti de diğer ibadetler gibi bir emir bir imtihandır. Bunu yerine getirenler için dünyalık ve ahiretlik bir çok faydaya erişmiş sayılır yerine getirmeyenler ise bundan mahrum kalır.