İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban Bayramı ve Kurbankıl Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban Bayramı ve Kurbankıl

  Reklam
  KURBAN BAYRAMI VE KURBANLIK
  61. Sayı
  Ocak 2006
  Bu dünya öyle bir imtihan yeri ki, bazen malımızla, bazen canımızla, bazen de sevdiklerimizle denenir imtihan oluruz. İman iddiamızın samimiyetini ortaya koymamız, bu ciddi imtihanı başarı ile geçmemize bağlı.
  ***
  Arefe Gününün Bereketi


  Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan Kurban Bayramından önceki gün, Arefe günüdür. Gönüllerimizi aydınlatan, sevgi, saygı, kaynaşma ve sosyal dayanışma duygularının zirveye ulaştığı Kurban Bayramı'nın habercisi olan gündür.


  Genellikle, Arefe günü; kurban edilecek hayvanlar alınır, eş ve dostları sevindirmek maksadıyla hediyeler tedarik edilir. Müminleri tatlı bir heyecan sarar. Dargınlar barışır ya da barıştırılır. Ana-babanın ayrı bir ihtimamla ziyareti söz konusudur.


  Hele Kurban Bayramı’nın en büyük özelliği ise yakın akrabaların yanında, belki hiç kan bağı olmayan mü’min kardeşlerimizi ve özellikle fakirlerini görüp gözetme güzelliklerini içinde barındırmasıdır.

  Kesilen kurbanın kabulünün şartlarından biri de kesilen kurbanın 1/3’nin fakir ve fukaraya hediye edilmesidir. 1/3’nin zengin olsun fakir olsun, diğer yakınlara sunulması gereği de veren ve verilen arasında bir denge oluşturmakta, veren verme zevkini yaşarken, alan ve ihtiyaç sahibi olanın da kibri kırılmakta, kurban vesilesi ile almayı öğrenmektedir.
  Kaynak:Asrımız Meselelerine Fetvalar, Reyhani Yayınları

  MUSTAFA ÖRS


  Paylaş
  Kurban Bayramı ve Kurbankıl Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz kurbanlıkların bayram namazının kılınmasının ardından kesilmesini tavsiye etmiştir. Bundan önce kesilmesi caiz değildir. İmam namazı bitirdikten sonra istenen zamanda kesilebilir.