İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Hacda kurban kesmek farz mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacda kurban kesmek farz mıdır?

  Reklam  PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK / Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

  Hac bir kez farzdır

  Hac ile umrenin beraber yapılması halinde, bunlara temettu haccı veya kıran haccı ismi verilir. Bunlardan herhangi birini yapanın, orada kurban kesmesi gereklidir.

  İfrad haccında ise kurban kesilmesi şart değil. Bu hacda, sadece hac yapmak niyetiyle ihrama girilir. Bu şekilde yapılan hacda kurban kesilmesi şart değildir. Hac ibadetini bitirdikten sonra orada ayrıca umre yapılabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Hangi hac ibadetini seçeceği kişiye bağlı.


  Orada kesilen kurban etleri ziyan olmuyor. Çünkü kurban kesimiyle ilgili çok büyük tesisler var. Kesilen kurbanlar, hemen anında soğutuculara atılıyor; daha sonra TIR’larla önceden belirlenen ülkelerdeki muhtaç insanlara dağıtılıyor.


  Kurban etlerinin zayi edilmediği kanaatindeyim. Gözlemlerim o şekilde. Kurban etini, hac yerine Türkiye’de kesmenin fazla anlamı yok. Çünkü etler orada kesilip atılmıyor.


  Haccı bir defa yapmak farzdır; umreyi bir defa yapmak ise sünnettir. Daha fazla yapılabilir mi tabii yapılabilir ama hac ve umreden daha öncelikli işler varsa, onlar yapılmalı.


  İkinci kez hacca gitmek yerine bu parayı muhtaçlara vermek, hacı adayının tercihine kalmıştır. Her ikisi de ibadettir. Hac veya karşılıksız bir yardım, kişinin kendi tercihine bırakılmış. Bazı ibadetler ise zaten farzdır. Mesela zekât farzdır. Kişinin burada kendi tercihi yoktur. Zekat için vereceği malını hac veya başka şeylerde kullanamaz.


  PROF. DR. M. KEMAL ATİK / Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

  Kurban Türkiye’de kesilsin

  Haccın maksadı, yeryüzündeki tüm Müslümanların kardeşliğini sağlamak; sevgi ve barışın kolektif şuuruna ermek; insan benliğindeki şiddet, kin ve nefretin izlerini, sevgiye, merhamete ve güzel ahlaka dönüştürmektir.

  Bir Müslümanın hacca gidebilmesi için sağlıklı olması, yol ve can güvenliğinin olması, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimlerinin yerinde olması gerekir. Akrabaları, hatta komşuları yokluk içinde iken hacca giden kimseler sorumluluktan kurtulamaz. Kuran’a göre, kurban kesmek bir sosyal yardımlaşma türüdür. Yüce Yaratıcı’nın arzu ettiği, kurban edilen hayvanlardan yoksulların yararlanmasıdır. Zira İslam’ın temel şartı insanın mutlu olmasıdır.


  Bugün ülkemizde sayısız insan türbelere giderek orada yatandan aş ekmek istemektedir. Hacca giden bir Müslüman bu manzarayı görmeli ve düşünmelidir. Hacca gidenler, kendi ülkelerinde de kurban kesebilirler.


  Hacca gitmeye hazırlanan bir Müslüman, bir din kardeşinin, hatta başka dinlerden bir insanın sefalet içinde yaşadığını bilirse öncelikle ona yardım etmelidir. Aksi takdirde dinimiz onun hacca gitmesine izin vermez.


  Hacca tekrar tekrar gidenlerse hiçbir ibadetin merhamet, şefkat ve sevginin önüne geçemeyeceğini bilmelidir. Defalarca hacca gitmek yerine fakirlere yardım etsinler; ülkenin kalkınmasına katkıda bulunsunlar.


  Paylaş
  Hacda kurban kesmek farz mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac görevini yapan her Müslümanın yapmış olduğu ibadetlerden bir tanesi de kurban kesmektir. Tam olarak zorunluluk söz konusu değildir. Fakat kesmenin daha faziletli olduğu bilindiği için genelde kesilir. 3. 3
  Hac vazifesini yerine getiren Hacıların Kurban kesmeleri gerekir.hacda kurban kesmek farz mıdır,  hacda kurban kesmek farzmıdır,  hacda kurban kesmek farz mı,  hacda kurban farzmi