İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban kesmenin amacı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban kesmenin amacı nedir?

  Reklam
  Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır. Görüldüğü gibi bu ibadetin ruhunda Hakka yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban; -fıkhi hükmü ne olursa olsun- Müslüman toplumların simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri dini hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Kurban, bir Müslüman’ın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir.
  İslam Dini; ferdi, ruhi-derûni hikmetlere ve insanî erdemlere ulaştırmayı öngörürken; toplumlar için, birleştirici ve bütünleştirici bazı emir ve uygulamalar da getirmiştir. İslam dininin bu üstün özelliği, zekât, hac ve kurban gibi sosyal boyutlu malî ibadetlerde, daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ibadetler başlangıçtan bütün Müslüman toplumlarda, genel esasları ve özü hiç bir değişikliğe ve müdahaleye uğramadan devam etmiş ve yeni nesillere intikal ettirilmiştir.


  Paylaş
  Kurban kesmenin amacı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban kesmenin bir çok amacı bir çok faydası bulunmaktadır. İnsanların dünyaya malına bağlanmamaları zenginin fakiri gözetmesi aralarındaki ilişkinin kopmaması ve Allahu tealanın hoşnutluğunu kazanmak ahirette mizana sevapların katılması amacıyla kurbanlar kesilir. 3. 3
  Bayramda kurban kesmenin asıl amacı Allah c.c rızasını kazanmaktır.Kurbanını kesen insan bu ibadeti yerine getirmekle Allah c.c yaklaşmış ve hoşnutlugunu kazanmış olur.Kurban bayramı aynı zamanda sosyal yardımlaşma örnegidir.Kesilen kurbandan maddi olarak en cok yoksullar faydalanırlar.