İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Adak Kurbanı Eti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adak Kurbanı Eti

  Reklam
  Adak Kurbanı Eti  Bir baba, çocuğum şu okulu bitirirse kurban kesecegim der, fakat çocuğu o okulu bitiremeden baba ölürse, daha sonra okulu bitiren çocuk, ya da annesi onun bu adağını yerine getirmeli midirler? Keserlerse etinden kimler yiyemez?

  Ölen Için Kurban ve Kurbanda Çok Yönlülük Önce, dünyevi bir nimet için adak yapmanın mekruh, yani çirkin bir iş olduğu, ama buna rağmen adağını yerine getirmesi gerektiği bilinmelidir. Bir şeyin olmasına bağlanan (muallak) adak, o şey olmadan önce yapılmaz. Sözünü ettiğiniz baba oğlunun okulu bitirdiğini görmediği için bu adak onun üzerinden düşmüştür. Çocuğun bu kurbanı kesmesi ve sevabını ona göndermesi güzel bir şeydir.Adak olmadığı için etinden herkes yiyebilir. Ancak adak sahibi, varislerinin kesmelerini emretmişse kesenin kendisi yiyemez. ( Nemenkânî; age. N/362 (Raddü'I-muhtâr'dan))  Paylaş
  Adak Kurbanı Eti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban adağı adayan kişi ne kendisi ne de ailesi bu adaktan yiyemez. Adak olduğu için bir tek fakirlere dağıtılması gerekir. Etinden bir miktar yemiş olsalar bile bunun karşılığını yine fakirlere vermek zorundadırlar.