İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Kurban Kesecek Kimsede Bulunması Gereken Şartlar Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kurban Kesecek Kimsede Bulunması Gereken Şartlar Nelerdir?

  Reklam
  Kurban Kesecek Kimsede Bulunması Gereken Şartlar Nelerdir?

  Kurbanı kesecek kimsede bulunması gereken şartlar şunlardır:

  1 - Kesenin Müslüman veya Yahudi ve Hristiyan gibi Ehl-i Kitaba mensub birisi olması.

  2 - Kesmeye yetecek kadar aklı ve kesme işini hatırında tutacak kadar hâfıza gücü olması.

  3 - Hayvanı kesebilecek gücü ve kuvveti olması.

  4 - Kurban keserken Allah`ın ismini anması, yani, besmele çekmesi. Buna tesmiye denir. Kurban ancak Allah adına kesilir. Bu yüzden keserken Allah`ın yüce adını anmadan kesilen hayvanın eti yenmez. Bu sebeble putperest ve diğer bâtıl din sâhiblerinin, dinsizlerin kestikleri et yenmez. Çünkü bunlar keserken tesmiyede bulunmazlar. Ehl-i Kitaba mensub birinin kestiğinin yenme sebebi, onların da aynı Allah`a inanmalarıdır. Kitâbîler Allah`tan başka birşey`in adını zikretseler, onların kestiği de yenilmez. Kesme işlemi sırasında Besmele çekmek unutularak terkedilmiş ise, bir beis yoktur. Kesim câizdir. Tesmiyeden maksad, hayvanı boğazlarken bismillâh demektir. Keserken Allahu Ekber demekle Allahü A`zam demekle veya sadece Allah demekle de tesmiye yerine getirilmiş olur. Tesmiye kasden terkedilirse kesilen hayvanın eti yenilmez. Ancak kurbanlık hayvanı, kitabî bile olsa Müslüman olmayana kestirmek mekruhtur.
  Mehmet Dikmen


  Paylaş
  Kurban Kesecek Kimsede Bulunması Gereken Şartlar Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban kesmek Müslümanlara olduğu gibi diğer semavi dinler için de farzdır. bunun yanında kişinin buluğ çağına girmiş aklı başında olması ve maddi durumunun yerinde olması gerekir.