İslamda Hacc ve Önemi Bölümü ve İslamda Kurban ve Hükümleri Forumundan Adak kurbanı ne zaman kesilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adak kurbanı ne zaman kesilir?

  Reklam
  Adak kurbanı ne zaman kesilir?


  Birkimse falan işim olursa bir kurban kaseceğim diye adakta bulunursa bu adak söylerken kurban kelimesi geçtiği için yalnız Kurban bayramının üçüncü günü akşamına kadar kesilebilir,diğer günlerde kesilen sadaka olur diye bazı TV kanallarında halka anlatılıoyor.Kurban kelimesi geçmezse işin olduğu zaman kesilebilir,kurban kesceğim diye söylenirse bayramın üçüncü gününe kadar kesileceği söyleniyor.Bu konudaki görüşlerinizide ayrıntılı olarak yazarsasanız memnun olurum.

  Değerli Kardeşimiz;

  Adanan ibâdet o anda veya gelecekte yapılması farz olan bir ibâdet olmamalıdır. Meselâ 'şu işim olursa öğle namazını veya yatsı namazını kılacağım', yahut 'Ramazan'da oruç tutacağım', veya zengin olduğu halde 'Kurban bayramında kurban keseceğim' gibi adaklar sahih değildir. Çünkü bu gibi ibâdetler zaten farz veya vâcip ibâdetler olup yerine getirilmesi gereken ibâdetlerdir. Buna göre bu tür adaklar geçerli değildir.

  Şarta bağlı olan adaklar:

  Bunlara ıstılâhî olarak "Muallak Adaklar" denir. Muallak adaklar ikiye ayrılır:

  Bazı hususların gerçekleşmesine ve yapılmasına bağlanan adaklar. Meselâ 'Hastalığım geçer ve iyileşirsem şu kadar oruç tutacağım' veya 'Şu kadar kurban keseceğim' şeklinde yapılan adak gibi.

  Bu hastalığı geçerse bu ibâdeti derhal yerine getirmek gerekir. Böyle bir adağı daha sonra yapmak her ne kadar câiz ise de hemen yerine getirilmesi daha sevaptır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Adak kurbanı ne zaman kesilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herhangi bir ibadet konusunda adak adayan bir kimse istediği gerçekleştikten hemen sonra arayı fazla uzatmadan yerine getirmesi daha uygun kabul edilmektedir.kurban adak yerine geçer mi,  adak kurbanı hemen kesilmeli mi,  adak hemen kesilmelimi