Hac ve İlgili Konular ve İslamda Hac ve Önemi Forumundan Hacc-ı Ekber nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacc-ı Ekber nedir?

  Reklam
  Hacc-ı Ekber nedir?


  Ülkemizde, cuma gününe rastlayan haccın “Hacc-ı Ekber” olduğu hususunda, delilsiz bir kanaat vardır. Bu hususta özel bir risale yazan Aliyyü-l Kari hazretleri, Hacc-ı Ekber hakkında özetle şunları söylemektedir:

  Hacc-ı Ekber hakkında dört görüş vardır:
  1- Arefe gününün kendisidir.
  2- Kurban bayramının birinci günüdür.
  3- İfade tavafının yapıldığı gündür.
  4- Kurban bayramının bütün günleridir.

  Bu görüşler birbiriyle çelişiyor değildir. İhtilafın sebebi, büyüklük ve küçüklük kavramının nisbî olmasıdır. Buna göre hac, umreden büyüktür; hacc-ı kıran, hacc-ı ifrattan büyüktür; cumaya rastlayan ise, cumaya rastlamayandan büyüktür. Bu cihetle hepsine Hacc-ı Ekber denilebilir.

  Ancak, cuma gününe rastlayan hacca “Hacc-ı Ekber” denilmesi, sünnet ve hadis menşeli olmayıp, örfî bir sözdür. Bununla beraber, cumaya rastlayan haccın, rastlamayan hacdan daha faziletli olması akıldan uzak değildir. Zira halkın dili, hakkın kalemidir. Madem halk, cumaya rastlayan haccın faziletine inanmış, rahmet-i ilahiden uzak değildir ki, bu güne daha büyük bir bereket koysun.

  Hem cumaya rastlayan haccın, cumaya rastlamayan hacdan daha faziletli olması şu açıdan da mümkündür: Cuma ve bayram, Allah’ın en kıymetli günleridir. Cuma, haftanın; bayram ise yılın en kıymetli günleridir. İkisi bir araya gelirse, “nûrun alâ nûr” olacağı açıktır.


  Paylaş
  Hacc-ı Ekber nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hacc-ı ekber, sözlük anlamı olarak büyük hac anlamına gelmektedir. Arefe gününden itibaren kurban bayramının birinci günü ve diğer günleri kapsayan zamandır. 3. 3
  Hacc-ı Ekber hakkındaki en meşru olan görüş Arefe günün cuma gününe denk geldiği dönemdeki Hac dır.
 4. 4
  Naci Yüksel
  Bu sene bende hac ibadetimi yaptım. Allah banada nasip etti.2014 Arefe Cuma gününe denk geldiğinden kendimi şanslı hissediyorum.haccı ekber,  haccı ekber nedir,  hacı ekber nedir,  haci ekber,  hacıekber,  haccı ekber ne demek,  hacci ekber