Hac ve İlgili Konular ve İslamda Hac ve Önemi Forumundan Hac ibadetiyle ilgili hadis ve ayetler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac ibadetiyle ilgili hadis ve ayetler

  Reklam
  Hac ibadetiyle ilgili hadis ve ayetler

  Hac ibadetiyle ilgili hadis ve ayetler

  AC VE UMRE HAC VE UMRE REHBERİ HAC ve UMRE İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER
  Hac ve Umre ile ilgili Ayet ve Hadisler Hac ile ilgili Hadisler ve Ayetler

  Kabe ile ilgili ayet
  Bütün insanların Allah’a ibadet etmeleri için yeryüzünde kurulan ilk mabet, alemlere hidayet,rahmet ve sevap kaynağı olan Mekke’deki Kabe’dir.
  Al-i İmran / 96

  Hac ile ilgili ayet
  Orada apaçık nice alametler,Makam-ı İbrahim vardır. Oraya giren emniyet içinde olur. Gücü yeten, imkan ve yol bulan insanlar üzerinde, Beytullah’ı haccetmeleri, Allah’a bir kulluk borcudur.Kim bunu inkar eder, bu hakkı, bu farzı tanımazsa Allah’ın ne ona, ne ameline, ne de kainatta bulunan herhangi bir şeye ihtiyacı vardır. O bütün alemlerden müstağnidir.
  Al-i İmran / 97

  Hac ile ilgili ayet - Hac Suresi 27,28,29
  Ey İbrahim! İnsanları hac yapmaya çağır, dünyanın her tarafından ister yaya olarak ister nakil vasıtalarıyla gelip Rablerinin onlar için tahsis ettiği dünya ve ahiret nimetlerine kavuşsunlar, belirli günlerde ( hac günleri) Allah’a ibadet edip onlara nimet olarak verilen hayvanları kurban ederken Allah’ın adını ansınlar ve hem kendileri yesinler, hem de fakirleri doyursunlar. Böylece maddi ve manevi kirlerini gidersinler. Hac vecibelerini ve verdikleri sözleri yerine getirsinler ve Kabe’yi tavaf etsinler.
  Hac / 27,28,29

  Ey Resulüm! Yüzünü semaya doğru çevirip durarak bir arayış,bekleyiş içinde olduğunu görüyoruz. Seni gönlüne hoş gelecek, arzu edegeldiğin kıbleye döndürüyoruz.Yüzünü artık Mescid-i Haram’a çevir, Beytullah’ı kıble edin!Siz nerede olursanız olun yüzlerinizi ona çevirin.Şüphesiz ehl-i kitab onun Rablerinden gelen bir hak olduğunu çok iyi bilirler. Allah,elbette ki onların yapmakta olduklarından habersiz değildir.
  Bakara /144
  Allah için, Haccı da Umreyi de hakkıyla eda edip tamamlayın...
  Bakara/ 196

  Hac ayları ile ilgili ayet
  Hac ayları malum olan ( şevval- zilkade ve zilhicce) aylarıdır. Kim bu aylarda hacca niyet ederek ihramlaşırsa , artık ona söz ve fiiller, günah ve isyan içeren hal ve hareketler ile kavga, dövüş ve düşmanlık yapmak yasaktır. Sizin bütün bunlardan korunarak yapacağınız hayır ve hasenatı Allah takdir ederek sevabını verecektir. Hac süresince kimseye muhtaç olmayacak şekilde maddi yönden hazırlıklı olunuz, ancak hazırlın en hayırlısı Allah’ın rızası doğrultusundaki manevi hazırlıktır. Ey akıl sahipleri, benim emirlerime ters düşmekten sakınınız.
  Bakara / 197  Paylaş
  Hac ibadetiyle ilgili hadis ve ayetler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimde yeryüzünde kurulan ilk mabet olarak kabul edilen kabedir. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanların tek bri mekanda toplanması birliğe işaret etmektedir.hac ile ilgili hadisler,  haccın önemi ile ilgili hadis,  kabe ile ilgili hadisler,  hac ile ilgili ayetler ,  hac ile ilgili hadis ve ayetler,  hac ile ilgili kısa hadisler ve kaynakları,  hac ibadeti ile ilgili ayetler