Hac ve İlgili Konular ve İslamda Hac ve Önemi Forumundan Harem Bölgesi Yasaklarına Uymamakla Ilgili Kusurlar Ve Cezaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Harem Bölgesi Yasaklarına Uymamakla Ilgili Kusurlar Ve Cezaları

  Reklam
  HAREM BÖLGESİ YASAKLARINA UYMAMAKLA İLGİLİ KUSURLAR VE CEZALARI
  Harem Bölgesinin avının avlanması, kendiliğinden biten her türlü ağaç, bitki ve otların kesilmesi ya da koparılması, ihramlı olsun veya olmasın herkese haramdır. Bu sebeple Harem Bölgesinin ağaç ve bitkilerini kesip koparan kimsenin, bunların bedelini takdir ederek fakirlere vermesi gerekir.
  IV- CEZALARIN ÖDEME ZAMANI VE YERİ

  Hac esnasında yukarıda belirtilen kusur ve eksikliklerden doğan cezaları ödemek için belirli bir zaman yoktur. Ömrün sonuna kadar her zaman ödenebilir. Ancak cezaları bir an önce ödeyerek sorumluluktan kurtulmak daha iyidir.
  Söz konusu cezalardan, kurbanların mutlaka Harem Bölgesinde kesilmesi gerekir. Etleri ise Harem Bölgesi fakirlerine verilebileceği gibi, Harem Bölgesi dışındaki fakirlere de gönderilebilir.
  Sadaka, bedelini ödeme ve oruç cezalarının ödenmesi için belli bir yer yoktur. İstenilen her yerde bunlar ödenebilir.
  Hac yaparken işlenen suç, kusur ve eksikliklerden dolayı gereken cezalar konusunda Din Görevlilerine veya fetva hey’etine başvurulması uygun olur.
  alıntı


  Paylaş
  Harem Bölgesi Yasaklarına Uymamakla Ilgili Kusurlar Ve Cezaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haca niyet ettikten sonra sadece hacın edalarını yerine getirmek gerekir buna aykırı olan yapılmaması gerekenleri yapan kişiler hac cezalarından birini yaparak cezasını telafi eder.