islamda Aile ve İslamda Evlilik ve Hükümleri Forumundan Evlilik bir ibadet midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlilik bir ibadet midir?

  Reklam
  Evlilik bir ibadet midir?


  Şafilere göre evlilik bir ibadet değildir, dünyevi amellerdendir. Şafiler bu hususta şu iki delili öne sürerler:

  1- Kafirin yaptığı evliliğin sahih olması, evliliğin ibadet olmadığına delildir. Zira evlilik ibadet olsaydı, kafirden ibadetin kabul olmayacağı gibi nikahında kabul olmaması lazım gelirdi. Halbuki nikah kabul edilmiştir. Demek nikah bir ibadet değildir.

  2- Hem evlilikten maksat nefsin şehvetini gidermektir. Oysa ibadet, yalnız Allah için amel etmektir.

  Cumhura göre ise evlilik bir ibadettir. Cumhur, Şafilerin delillerine ise şöyle cevap vermişlerdir:

  1- Mescit yapmak bir ibadettir. Lakin bunun ibadet olması müslüman tarafından yapılma şartına bağlıdır. Mescit yapmak bir ibadet olmakla birlikte, bir kafir mescit inşa etse, sevap alamaz. Bu amelin kafir için ibadet olmaması, o ameli ibadet makamından çıkarmaz. Nikah da böyledir: Kafir için ibadet olmaması, müslüman için ibadet olmamasını gerektirmez.

  2- Evliliğin nefsin şehvetini gidermesi ve ibadetin yalnız Allah rızası yapılması meselesine gelince, iyi bir nesil yetiştirmek, nefsi günahtan korumak gibi birçok menfaatler nikahta mevcuttur. O halde nikah, halis bir niyetle ibadet kabul edilir.


  Paylaş
  Evlilik bir ibadet midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikah, Allah'ın rızası gözetilerek onun istek ve emirleri doğrultusunda hareket edip onun rızasını kazanmak için evliliği sürdürmek ve doğan çocukları Allah yolunda yetiştirmek ibadet hükmüne geçer.evlilik ibadet,  şafilere göre ibadet