islamda Aile ve İslamda Evlilik ve Hükümleri Forumundan Evliler İçin Altın Öğütler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evliler İçin Altın Öğütler

  Reklam
  Evliler İçin Altın Öğütler:

  Bu bölüm, Salih el-Gazali’nin “el-Kamus Fi Ma Yahtac İleyhil Arus” adlı kitabından alınmıştır:

  1- Bazı kadınların yanlış bir inancı vardır. Kocanın kendisine infakını sevginin biricik göstergesi zannederler. Nafakayı artırdıkça sevgisinin de arttığını, azalttıkça sevgisinin de azaldığını düşünürler.

  2- Akıl sahibi bir kadının bütün insanlara yaptığı tasarrufları, kocasına yapmaması şaşılacak işlerdendir.

  3- Kadının hatalarından biri de kocasını eve döndüğü sırada kötü karşılamaya devam etmesidir.

  4- Bakış, konuşma, dokunma ve güzel koku etkileme vesilelerindendir.

  5- Eşlerden her birinin diğerine karşı müsamahalı olmayı şiar edinmesi gerekir.

  6- Aşırı kıskançlıktan sakınmalısın! Zira bu boşanma anahtarıdır. Eşine karşı süslenmelisin. Süslerin en güzeli sürmedir. Güzel koku sürünmelisin. Kokuların en güzeli güzelce abdest almak, temizlenmektir.

  7- Bazı kadınların kötü bir adetleri vardır. Bir kadın diğeriyle oturduğu zaman yabancı da olsalar büyük küçük aile sırlarını açarlar.

  8- Kadın, kocası kendisini sevse de sevmese de düşüncesinde orta yolu pek bulamaz, aşırı gider. Eğer kadın kocasının kendisini sevmediğine inanmışsa vay onun haline ve vay kocasının haline!..

  9- Eşler arasındaki sorunların çoğu, bir bakıma ikisinin veya ikisinden birinin zariflikte kusur etmeleri sebebiyledir. Diğer sorunlar bundan kaynaklanır. Diğer sorunlardan önce bu sorunun aşılması problemin çaresidir.

  10- Akıl sahibi kadın, diğer kadınlardan kocalarını methe dair her duyduğunu tasdik etmemelidir. Zira bu kendi kocası hakkında kötü etki yapar. Bazen onlar sadece övünmek ister ya da seni kıskandıkları için sıkıntı vermek isterler. Veya seninle kocan arasına düşmanlık sokmak isterler.

  11- Evlilerin muhabbeti muhafaza etmesi hakkında deneyimli kişilerden biri şöyle nasihat ediyor:

  — Hediyeleşmek: en güzel hediye hoş sözdür.
  — Telefonla hal hatır sormak
  — Nezih bir yerde onunla baş başa sohbet etmeli.

  12- Evlilik hayatı her iki eş için, sabır, hikmet, tahammül, vefa, sevgi, güven ve İslam’ın doğruları ışığında hataları düzeltme gibi pek çok haslete muhtaçtır.

  13- Eşlerden pek çoğu, eşlerinin uzun süre evde olmadıkları zaman bundan şikâyet ederler. Fakat buna kendilerinin sebep olduğunu unuturlar… Böylece ev bir ateş parçasına döner. Kocası da evde kalmayı sevmez olur.


  Paylaş
  Evliler İçin Altın Öğütler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Malesef cevremizde boyleleri coook.ALLAH islah etsin kendilerinede eslerinede yazik ediyorlar. 3. 3
  evet dogrusun..ben bunlari paylasirken inanki kendi nefsimede hatirlatma yapiyorum..bazen cok yalnis seyler yapiyoruz..eslerimizin kiymetini bilmeliyiz..ve bizim en önemli görevlerimizden birisi onlari memnun etmek rizasini almak..bir mumine böylece cihad eden sehid dusen bir mucahidin mertebesine ulasabiliyor..sahih hadisle sabittir bu.. 4. 4
  Evet malesef nefis bizi ordan oraya surukluyor,Bende cook uzdum bu konuda esimi.,Ama dinimize gore evlilik dinimizde Kocaya karsi kadin nasil davranmali evlilik ile bircok sey okudum bircok Kitap okudum cok sukur eskisi gibi degilim.Rabbim yardimcimiz olsun Insallah. 5. 5
  Allah butun iyi amellerini kabul etsin bacim kötuleri silsin.. 6. 6
  Amin canim ecmain Insallah 7. 7
  Kısacası evlilik haklılık yarışı değil mutluluk yarışıdır, hoşgörüdür,fedakarlıktır,sevgidir,saygıdır,sadakat tır,evlilere öğütler,  yeni evlilere öğütler,  eşlere öğütler,  yeni evlilere öğüt,  dinimizde mutlu evlilik için nasıl davranılmalı,  yeni evliye öğütler,  dinimizden öğütler