islamda Aile ve İslamda Evlilik ve Hükümleri Forumundan Çok Eşlilik ile İlgili Meseleler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çok Eşlilik ile İlgili Meseleler

  Reklam
  Çok eşliliğin hikmeti:

  1- Eğer sayılacak olursa, doğan kızların erkeklerden fazla olduğu ve savaş vb. sebeplerle ölen erkeklerin kadınlardan fazla olduğu görülür.  2- Şüphesiz kadınlar hayız olur, hamile kalır, doğum yaparlar, onlardan bir müddet loğusa kanı gelir. Eğer erkek bir eşten fazlasıyla evlenmezse, fercini haramdan koruyamaz.
  — Şayet çok eşlilik yasaklanırsa, evde kalan kadınların sayısı artar, faydalanma haklarını elden kaçırırlar, cinsel arzularını şerefe ve saygınlığa layık şekilde doyuramazlar.  Son olarak: Çok eşli olan kimsenin yanında bulunanlara merhametli, sevecen, hikmetli davranması gerekir. “O (Allah) yaptığından sorgulanmaz ama onlar sorgulanacaktır.” (el-Lecnetud Daime)  Birden fazla evlilikte ilk eşin rızası şart mıdır?: Erkek, ikinci evlilik yapmak istediği zaman ilk hanımının rızasını alması farz değildir. Ancak onun gönlünü almak ve iyi davranmak güzel ahlaka dâhildir. Bunun için razı olmasını kolaylaştıracaksa ona mal vermelidir. (el-Lecnetud Daime)  - Eşler arasında adalet: Nafakada ve cimada söz konusudur. Ama sevgi konusunda adaleti güç yetmeyecek iştir. (İbn Baz)


  - Hayız ve nifaslı olana da pay (kasame) vermesi gerekir. Zira hepsi de onun eşidir. (Hanbelî mezhebi)


  - Eğer bakire ile evlenirse onun yanında bir hafta kalır, sonra diğer eşleriyle kasame yapar. Eğer dul ile evlenirse onunla üç gün kalır.


  - Kendisine ait gece dışında karısının yanına girmek: Doğrusu: adet olan zamanda ona dönmektir. Eğer başka bir gecede veya günde onun yanına girerse insanlar onu zalim sayamaz. Delil olmayan meselelerde adete müracaat etmek büyük bir esastır. (Şeyh es-Sa’dî)


  - Kadının kocasıyla geceleme hakkını, kocasının diğer hanımı için bağışlaması caizdir. Zira bu onun hakkıdır. Ne zaman bu bağışından vazgeçerse, kocasının tekrar ona kasame yapması gerekir. (el-Lecnetud Daime)


  - Kocanın, meşru bir mazeret olmadan diğer eşlerini bırakarak bir eşine bağışta bulunması caiz değildir. Ancak fazladan hizmetine karşılık olarak ona vermişse bunda sakınca yoktur. (el-Lecnetud Daime)


  - İnsanların hoşlanmaması sebebiyle çok evlilikten hoşlanmamanın hükmü: Müslüman’ın Allah’ın meşru kıldığı ve insanların nefret ettiği bir şeyden hoşlanmaması caiz değildir. Bu İslam dininden dönmek anlamına gelir. Zira Allah Azze ve Celle şöyle burmuştur:

  “İşte böyle: çünkü onlar, Allah'ın indirdiğini çirkin (kerih) gördüler, bundan dolayı, O da, onların amellerini boşa çıkardı.” (Muhammed 9) Bu çok tehlikelidir. Bunun sebebi de İslam’dan nefret eden kâfirlerin çağrılarından etkilenmektir. Onlar İslam şeriatının hikmetlerini, bunda kadının maslahatının erkekten öncelikli oluşunu bilmezler. (İbn Fevzan)  - Yolculuğa çıkarken hanımlarından birini götürecekse kura çekmelidir. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in yaptığı gibi, kurada çıkanı yolculuğa götürür. Yolculuk esnasında bu hanımı ile geçirdiği zamanı diğer hanımlarına da taksim etmesi gerekmez. Zira aralarında kasame mevcut bulunduğu zamanlar, hac ve umre gibi diğer yolculuklar içindir. Bunlarda kuradan kaçınılamaz. (el-Lecnetud Daime)  - İkinci evlilik yapan için birinci hanımına da mihr vermesi gerekmez. Ancak onun da gönlünü almak için bazı takılar alırsa bu güzeldir. (el-Lecnetud Daime)  - Eğer kadın hükmünü biliyorsa ve ikinci hanım aldığı takdirde onu boşamasını şart koşmuşsa bu şart geçersizdir. Eğer hükmünü bilmiyorsa nikâhın feshi hakkına sahiptir. (Muhammed Bin İbrahim)  Paylaş
  Çok Eşlilik ile İlgili Meseleler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ben kiskanirim vallah cok sukur esiminde boyle bir niyeti yok 3. 3
  tabiki kisancaksin bacim zaten kiskanmazsan bir anormallik var derim.. ayrica hicbirimiz aishe r.a validemiz gibi olamiyacagimiza göre ve onunda cok ama cok kiskanc olduguna göre..demekki normal..ama ben hep sunu savunuyorum..tabiki bende cok kiskanirim uzulurum belkide baya perisan olurum..ama savundugum suki bunun icin eslerimizden ayrilmamaliyiz..yani sirf baska birisi geliyor diye bana kurani hatirlatan ne yapmam gerektigini kötu seylerden men eden iyi seyleri tavsiye eden iyi ameller islememe sebeb olan benim imanimin izzettimin namusumun saglam kalabilmesi icin yasadigim insani sirf baska biri geliyorda birakamam cunki..esimin bana faydasi var zarari yok ise bu zamanda böylesi de zor bulunduguna göre ben birakamam bosanma cabalarina giremem Allahualem..bence sabr etmeliyiz..ama tabiki esimize istemedigimizi uzgun olacagimizi söyleyebiliriz ve hatta sebebini sorariz belki elimizdedir durumu degistirmek..belki sonra gerek kalmaz..biraz bunun icin bizde caba göstermeliyiz..hicbiyerde seriat yok fitnenin hinca hinc oldugu bu dönemde kendimize bakmali esimize guler yuzlu olmali bakimli olmali..guzel sözler söylemeli ,sabirli ve akilli olmaliyiz..inshaAllah bunlari saglarsak eslerimiz istediklerini evde bulmus ve almis olacaklar böylece fitneden korumus olacagiz onlari hemde ikinci bir es dusuncesini uzak tutmus olacagiz.. 4. 4
  Alıntı Amira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  tabiki kisancaksin bacim zaten kiskanmazsan bir anormallik var derim.. ayrica hicbirimiz aishe r.a validemiz gibi olamiyacagimiza göre ve onunda cok ama cok kiskanc olduguna göre..demekki normal..ama ben hep sunu savunuyorum..tabiki bende cok kiskanirim uzulurum belkide baya perisan olurum..ama savundugum suki bunun icin eslerimizden ayrilmamaliyiz..yani sirf baska birisi geliyor diye bana kurani hatirlatan ne yapmam gerektigini kötu seylerden men eden iyi seyleri tavsiye eden iyi ameller islememe sebeb olan benim imanimin izzettimin namusumun saglam kalabilmesi icin yasadigim insani sirf baska biri geliyorda birakamam cunki..esimin bana faydasi var zarari yok ise bu zamanda böylesi de zor bulunduguna göre ben birakamam bosanma cabalarina giremem Allahualem..bence sabr etmeliyiz..ama tabiki esimize istemedigimizi uzgun olacagimizi söyleyebiliriz ve hatta sebebini sorariz belki elimizdedir durumu degistirmek..belki sonra gerek kalmaz..biraz bunun icin bizde caba göstermeliyiz..hicbiyerde seriat yok fitnenin hinca hinc oldugu bu dönemde kendimize bakmali esimize guler yuzlu olmali bakimli olmali..guzel sözler söylemeli ,sabirli ve akilli olmaliyiz..inshaAllah bunlari saglarsak eslerimiz istediklerini evde bulmus ve almis olacaklar böylece fitneden korumus olacagiz onlari hemde ikinci bir es dusuncesini uzak tutmus olacagiz..
  Bende savunuyorum yani Allahin izni var.bana ne oluyor diyorum ama yinede cok kiskanirim hergunum cile olur vallah ben esimi cook kiskanirim,suanki oyle birseyi olsa deli olurum kadini gordugum yerde parcalarim dermisim saka bir tarafa oyle birsey olursa sadece kendimi suclarim bende mutlaka bir hatta var derim.sebebini arastiririm dedigin gibi belki cozum yollu olabilir. 5. 5
  aynen bacim..Allah hakkimizda herseyin hayirlisini nasib etsin.. 6. 6
  Aminnnn Insallah bacimçok eşlilik ile ilgili hadisler,  çok eşlilikle ilgili hadisler,  cok eslilikle ilgili sorular,  çok evlilik ile ilgili ayetler,  kuranda çok eşlilikle ilgili ayetler,  cok eslilikle ilgili ayetler,  çok eşlilikle ilgili sözler