islamda Aile ve İslamda Evlilik ve Hükümleri Forumundan Yuvanın Devamı Için Gayret Gösterme Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yuvanın Devamı Için Gayret Gösterme

  Reklam
  YUVANIN DEVAMI İÇİN GAYRET GÖSTERME

  4/19: Hanımlarınızla iyi ve güzel geçinin. Onlardan hoşlanmadınızsa, bilin ki sizin hoşlanmadığınız bir şeye, Allah çok hayır koymuş olabilir.
  4/35 : Eğer karı-kocanın aralarının açılmasından endişe ederseniz, erkek tarafından bir hakem ve kadın tarafından da bir hakem gönderin. Bunlar barıştırmak isterlerse Allah, kadın ile erkeğin aralarını düzeltmede başarılı olacaktır.


  Kur'ân; toplumun çekirdeğini teşkil eden ailenin iyi işlemesini, bozulup dağılmamasını istemektedir. Bunun için öncelikli olarak erkeğe görev vermiştir : Hanımlarınızla iyi ve güzel geçinin! Her ne kadar eşinizde hoşunuza gitmeyen haller bulunsa ve ondan hoşlanmadıysanız bile, hanımınıza iyi davranmakta sebat edin. Sabır ve katlanma gücü göstermek, daha fazla hayırlara sebep olabilir. Yüce Allah bu evliliğe hayır koymuşsa, gelecek çocukların da aileye neşe ve mutluluk getirebileceği olasılığı vardır. Her bir olay bizlerin bilemediği gizli bir sebebin neticesidir. Bakara 2/216 : «...Sizin için daha hayırlı olduğu halde birşeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir siz bilmezsiniz.» Şu halde kötü gibi gelen bir oluşum, sonunda hayırlara da sebep olabilecektir.

  Eğer herşeye rağmen geçimsizlik devam ediyorsa, Kur'ân topluma, hakemler vasıtasıyla eşlerin arasını bulma görevi vermiştir. İslâmiyette ailenin dağılmaması için her çareye başvurulur. Hakemler, normal olarak eşlerin ailelerinden seçilir. Geçimsizlik nedenini araştıran hakemler, bunların giderilmesi için eşleri uyarırlar. Ancak arabuluculuğun samimi ve yapıcı olarak yapıldığı durumlarda, Yüce Allah'ın lütfu ile hakemler başarılı olur ve evlilik kurumu devam ederek yuvanın bozulmaması sağlanır. Evliliklerde zorlukları yenerek iyi geçinmek hedef, boşanmak ise son çaredir.
  alıntı
  Paylaş
  Yuvanın Devamı Için Gayret Gösterme Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  YÜCE RABBİM herkesin yuvasında huzuru ve mutlulugu nasip etsin. Kimse ayrılmasın İNŞALLAH 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Yuvam yıkılacak Allah ruzası için dua edin ben eşimi seviyorum .oğluma kıyamam onun babasız kalmasına dayanamam yalvarıyorum çok zor durumdayım yardım edin..😢😢 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Amin INSALLAH, 5 ay oldu benim yuvada esimin birlesmek icin bir adimi yok. Bense düzelmesi icin cok cabaliyorum ama esim bu kez sadece istemiyorum diyor dövmedim sövmedim hep esimle mutlu olmak icin herseyi yaptim vede cok mutlyduk ama o an babasinin bir Jandarma göndererek gitmesi beni derinden cok vurdu. Ikimizde cok mutluyduk o ana kadar hic bisey yoktu.yuvanın dağılmaması için okunacak dua,  evliliğin devamı için dua,  yuva bozulmaması için dua,  Evliliğin bozulmaması için dua,  yuvanin dagilmamasi icin dua,  yuva dağılmaması için dua,  yuvanin bozulmamasi icin dua