islamda Aile ve İslamda Evlilik ve Hükümleri Forumundan Evlilik yaşı kaçtır? Buluğ yaşına gelmeyen çocuk evlenebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlilik yaşı kaçtır? Buluğ yaşına gelmeyen çocuk evlenebilir mi?

  Reklam
  Gerekli evlilik yaşı konusunda belirlenen bir sınır yoktur. Evlenen kızın cima için buluğ çağına ermesi şart değildir. Fıkıh açısından teorik olarak bebek de, yüzellilik ihtiyar da evlenebilir. Ancak evlilik hayatında problem olabilecek derecedeki yaş farklılıklarına kefâet (denklik) açısından bu konuda dikkat edilmelidir.

  Islâmda evlenmenin faydaları olarak, Huzur bulmak (Rûm 30/21), insan neslini sürdürmek (el-Hindî XVI/276"Evlenin, çogalın. Çünkü ben kıyamet günü sizinle diğer ümmetlere övüneceğim") ve kendini haramdan korumak, (Hadîs için bk. Tirmizî, nikâh 1: Nesâhî, siyâm 43; Buhârî, savm 1, nikâh, 2,3) gösterildiğine göre, bunlardan birinin gerektiği, ya da ihtiyaç duyulduğu yaş, evlilik için tavsiye edilecek yaştır.

  Erginlikle Allah'ın insanda bir takım fizyolojik, psikolojik değişiklikler husule getirmesi, artık bu işe başlanılabileceğinin işareti olmalıdır. Yukarıda zikredilen üç fayda, ya da sebebe, içinde yaşamları toplumun karakterinin (Islâm toplumu, cahiliyyet toplumu gibi) ve çevre şartlarının da etki edeceğini de düşünerek, bu yaşı herkesin kendisinin tesbit etmesi gerekir. Ergin olduktan sonra, olabileceğine erken evlenme, dînen de tıbben de tavsiye edilmiştir. ( Sibâî, el-Mer'a 59 vd.)

  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Evlilik yaşı kaçtır? Buluğ yaşına gelmeyen çocuk evlenebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Konu için teşekkür ederim.Allahım razı olsun..ÇOÇUKLAREVLENEBİLİRMİ,  nikah yaşı kaç,  buhârî savm 1 nikâh 2 3).,  islamda çocuk evliliği,  dinde kaç yaş evlilik olur