islamda Aile ve İslamda Evlilik ve Hükümleri Forumundan Evlilik dikkat edilmesi gereken en büyük özellik Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evlilik dikkat edilmesi gereken en büyük özellik

  Reklam
  Evlilik

  Evlenmeden önce ve eş seçimi aşamasında, dikkat edilmesi gereken en büyük özellik, takva ve dindarlık özelliğidir.
  Her gülün bir dikeni derler ya işte bu cümlenin en çok kullanıldığı yer evliliklerdir sanırım. Araştırmalarımda evliliklerin ihtiyaç duyduğu çok önemli bir konuyu fark ettim, o da din ve iman’ı benimsemektir. Bu konu, evlilik öncesi konulardan birisi gibi görünebilir ama bu, evlilik sonrasında önemini yitirdiğini göstermez.
  Evlenmeden önce ve eş seçimi aşamasında, dikkat edilmesi gereken en büyük özellik, takva ve dindarlık özelliğidir zira dindar bir insan, sürekli iyiliğe yönelir ve yanındaki insanları da bu yöne sürükler ama dindar olmayan bir insan, her yöne yönelebileceği gibi kötülüklere de yönelebilir ve ister istemez yanındaki insanlar da ondan etkilenirler.
  Dindarlık ve takva o kadar önemlidir ki birçok kusur ve eksiklik, bu özelliğin yanında olsa bile göze gelmeyecek kadar küçük ve önemsiz sayılıyor. Örneğin güzel ahlaklı, dindar, imanlı ama fiziki güzellik yönünden bazı eksiklikleri olan bir genç, fiziki güzelliği mükemmel olan ama din konusunda kayıtsız davranan bir genç, yanı sıra kıyaslanamayacak kadar daha değerli ve evlilik için daha önceliklidir.
  Bir gün bir Arap Hz İmam Hasan’ın yanına gelerek kızını nasıl bir kişiye vermesi gerektiğini sordu; Hz İmam Hasan (as) ise şöyle cevap verdi: Kızını takvalı bir kişiye ver zira kızını sevdiği takdirde ona saygı gösterecek ve onu rahat ettirecektir, onu sevmediği takdirde ise ona zulmetmeyecektir.
  Bu rivayette, kızın rahatlığı ve mutluluğu kocasının takvalı olmasına bağlanmıştır, delil olarak da takvalı insanın zulmetmemesi zikredilmiştir.
  Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Kızını fasık (Günahtan çekinmeyen) birisine veren kişi (kızıyla) akrabalık bağını kesmiştir.
  Diğer bir yerde ise şöyle buyuruyor: İçki içen birisi, evlenmek isterse, evliliği hak etmiyor.
  Diğer bir yerde ise dindarlık ve güvenirliği yan yana zikrederek şöyle buyuruyor: Dindarlığını ve güvenirliğini beğendiğiniz birisi size (evlilik için) geldiğinde onunla evlenin; bunu yapmazsanız, büyük fitne ve fesat yeryüzünü kaplayacaktır.
  Kısacası, dindarlık, evlilik için bir ön şart olduğu gibi evliliğin devamı için de kaçınılmaz bir şarttır.
  Evlilik ve dindarlığın diğer bir bağlantısı ise evliliğin dindarlığı geliştirmesi ve dindarlığa katkıda bulunmasıyla kendisini gösteriyor.
  Peygamber efendimiz yeni evlenen gençler hakkında şöyle buyuruyor: Gençliğinin başında evlenen gencin şeytanı şöyle feryat eder: “yazık, yazık, imanının üçte ikisini benden korudu”. Peygamber efendimiz şöyle devam ediyor: Diğer üçte biri için ise ilahi takvayı korumalıdır.
  Sonuçta evlilik, insanların daha güzel bir “dindar hayat” sürmesine yardımcı oluyor. Dindarlığını korumak için evlenen insanın, evlilikten sonra da yaptıklarını İslam süzgecinden geçirerek analiz etmesi ve her zaman Allahın rızasını takip etmesi kaçınılmazdır.
  Bazı hadisler ise evli insanların yaptığı güzel amellerin daha değerli olduğu gerçeğine değinilmiştir ve böylelikle gençleri evlenmeğe yönlendirmiştir.
  Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor: Uykudaki evli bir kişi, Allah nezdinde oruçlu ve namaz halindeki bir kişiden daha değerlidir.
  İmam sadık (as) şöyle buyuruyor: Evli bir insanın kıldığı iki rekât namaz, bekâr kişinin kıldığı yetmiş rekât namazdan daha üstündür.
  Bu tür rivayetlerde, evlilik ve amellerin değeri arasındaki bağlantı açıkça anlatılmıştır ve bu da bir anlamda din ve evlilik konusuyla bağlantılıdır.
  Evlilik sonrası gelişen olaylar ve beraberinde gelen birçok sorumluluk ise kaçınılmaz olarak kişinin sorunlarının çoğalmasına sebep oluyor ama bunu unutmamak gerekiyor ki evli insanın uğraştığı sorunlar ve karşılaştığı ikilemler, aslında onun gelişmesi ve yücelmesi için olmazsa olmazlardandır yani aslında dinin diğer yarısı bu şekilde tamamlanıyor ve kişi sağlam bir basirete ulaşıyor.

  Çeviri/Zehranet.
  Paylaş
  Evlilik dikkat edilmesi gereken en büyük özellik Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkekler korumak, sahip olma iç güdüleri varken kadınlar bağlılık hissi ile hareket eder. Bu özelliklerin evlilikte devam etmesinin yolu takva ve islam dininin esaslarını yerine getirmekle gerçekleşmektedir.evlilikte dikkat edilmesi gerekenler,  icki icen biriyle evlenmek,  içki içen erkekle evlenmek,  sevmediğin biri ile evlenmek,  evlenmeden önce dikkat edilmesi gerekenler,  islamda evlilikte dikkat edilmesi gerekenler,  evlilik öncesi dikkat edilmesi gerekenler