Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan İddet beklemekte olan kadın başkasıyla evlenebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İddet beklemekte olan kadın başkasıyla evlenebilir mi?

  Reklam
  İddet beklemekte olan kadın başkasıyla evlenebilir mi?


  Kocasından boşanan bir kadının üç hayız müddeti iddet beklemesi, kocası ölen bir kadının da dört ay on gün iddet beklemesi farzdır. İddetin ne olduğu ve iddet bekleyen kadına nelerin yasak olduğu, “Boşanma” başlığı altında incelemiştir.

  İddet beklemekte olan bir kadınla evlenmek asla caiz değildir. Buna rağmen akit yapılır ve zifaf vuku bulursa, bu kişiler zina yapmış olur. Ayrıca Allah’ın haram kıldığı bir işi yapmış olduklarından dolayı evlilikleri feshedilir. Bu konuda âlimler ittifak etmişlerdir.

  İ. Malik ve Ahmed b. Hanbel’e göre, nikahın feshinden sonra o adama, o kadın ebediyen haram olur. Yani tekrar onu nikahlaması asla caiz olmaz. Hanefi ve Şafilere göre ise, böyle bir durumda nikah feshedilir; ancak kadının iddetinin bitiminden sonra tekrar evlenmeleri caiz olur.
  Paylaş
  İddet beklemekte olan kadın başkasıyla evlenebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İddet bekleyen kadın yani kocasından ayrılmış veya kocası ölmüş bir kadının bekleme süresininin dolmasını beklemeyip başkasıyla evlenmesi durumunda yeni eşinden uzaklaşarak eski kocasının iddeti bittikten sonra yeni eşinin iddeti de bittince bir araya gelir.iddet beklenmeden evlenmek ,  peygamber eşleri başkalarıyla evlenemez,  boşanan kadın belli bir süre beklemeden tekrar evlenebilirmi,  eşini olen kadın ne zaman evlenır,  kocasından boşanan kadın evlenmek icin nekadar beklemelı,  Kocası ölen bir kadın şeriatta ne zaman evlenebilir,  esi vefat eden kadin ne zaman evlenir