Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Sarhoşun talakı geçerli midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sarhoşun talakı geçerli midir?

  Reklam
  Sarhoşun talakı geçerli midir?


  Bir kimse hasta olur, sarhoşluk veren ilaçtan başka bir ilaç bulamadığı için onu içer veya zorla içirilir ve sarhoş olup karısını boşarsa, karısı boş olmaz. Ama mazereti yok iken, içki içip sarhoş olursa, karısını boşadığı takdirde Hanefi, Şafi ve Cumhur’a göre zevcesi boş sayılır. Çünkü o uyuşturucuyu hiçbir zaruret olmadan iradesi ile almıştır. Bir ceza olmak üzere, onu bu isyandan caydırmak maksadıyla talakı geçerli sayılır.

  Hanefilerden Züfer, Tahavi, Kerhi ve Şafilerden Müzeni, Hz. Osman ve Ömer İ. Abdulaziz’e göre, sarhoşta kast, şuur ve tam irade kamilen bulunmadığından dolayı talakı geçerli olmaz; çünkü deli gibi aklı gitmiştir. Sarhoşluğun ayrı bir cezası vardır ki, o da haddir.


  Paylaş
  Sarhoşun talakı geçerli midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şu sarhoşların bu dünyadada cezası olsa iyi olur öbür dünyaya kalmasa yani devletimiz içkiyi toptan yasaklasada gençlerimiz zehirlenmese yuvalar yıkılmasa uyuşturucular ALLAH ım dünya ne kadar kötüye gidiyor artık sağolasınız paylaşımınız için bacımsarhoşun talakı,  sarhoşun talakı geçerli midir,  sarhosun talaki,  sarhoş un talakı