Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Firar talakı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Firar talakı nedir?

  Reklam
  Firar talakı nedir?


  Kocanın, miras bırakmamak için karısını boşamasına firar talakı denir. Normal bir boşamada, karı-kocadan biri iddet içinde (boşanma iddeti üç aydır) ölse, diğeri ona varis olamaz. Çünkü bain talakı gerektiren sözler, sırf ağızdan çıkmasıyla karı-kocalık hayatına son verir.

  Ancak boşama, ölüm hastalığında yapılırsa ve bununla kocanın hanımını mirastan mahrum etme niyeti olduğu anlaşılırsa, eğer adam kadının iddet müddeti içinde ölürse, kadın adama mirasçı olur. Malikilere göre, iddetten sonrada ölse bile mirasçı olur. Ancak boşanma talebi kadından gelse ve adam kadının iddeti içinde ölse, kadın mirasçı olamaz.

  Yine hasta yatağında karısını boşayan kimse iyileşir ve daha sonra başka bir hastalıktan dolayı kadının iddeti içinde ölürse, kadın ona varis olamaz. Çünkü hastalık halinde karısını boşayan kimse sonra iyileşir ve henüz iddeti içinde bulunan karısına dönmek için bir girişimi olmazsa, sağlıklı iken boşamış gibi kabul edilir.


  Paylaş
  Firar talakı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evlenen kişilerin aynı zamanda boşama hakkında sahiptirler. Bu talak erkeğe verilmiştir. Erkek eğer kadına miras bırakmamak için söylediği talak kadının iddeti içinde iken erkeğin niyetine bakılır.talak-ı firar