Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Kadın boşandıktan ne kadar zaman sonra tekrar evlenebilir? İddet dönemi... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın boşandıktan ne kadar zaman sonra tekrar evlenebilir? İddet dönemi...

  Reklam
  Kadın boşandıktan ne kadar zaman sonra tekrar evlenebilir? İddet dönemi...


  İddet cinsi münâsebetten kalacak eserin ortadan kalkması için beklenmesi gereken zamandır.

  İddet iki kısımdır:

  1- Birincisi hayatta olan bir kimsenin karısını boşaması veya herhangi bir sebepten nikâhı feshetmesinden ötürü kadının beklemesi gereken zamandır. Bu müddet zarfında kadın evlenemez. Rahmi boş da olsa, yani gebe olmasa da bu müddeti beklemek mecburiyetindedir.Boşanan veya nikâhı fesh edilen kadın hamile ise doğum yapmakla iddeti biter. Zaman kısa olsun, uzun olsun arasında fark yoktur.

  Hamile olmazsa adet sahibi yani adet görüyorsa iddeti üç kur'dur. Yine Hanefî mezhebine göre üç defa adet görecektir. Şafiî mezhebine göre ise üç defa temizlik görecektir. Adet sahibi değilse, yani adetten düşmüş veya küçük ise iddeti üç aydır.

  2- Kocasının vefatından dolayı kadının beklernesi gereken zamandır. Bu durumda kadın hâmile olursa doğum yapmakla iddeti sona ermiş bulunur. Hamile olmazsa iddeti dört ay on gündûr.

  Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 143  Paylaş
  Kadın boşandıktan ne kadar zaman sonra tekrar evlenebilir? İddet dönemi... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın boşandıktan sonra bekleme süresi islama göre dört ay on gündür. Bu süre içinde evlenmesi caiz görülmez. Eğer evlilik olursa eski eşiniin iddeti bittikten sonra yeni eşinin iddetini de gerçekleştirmek zorunda kalır.boşanan kadın ne zaman evlenebilir,  boşanan kişi ne zaman evlenebilir,  boşandıktan kaç ay sonra evlenebilir,  kadın boşandıktan sonra ne zaman evlenebilir,  boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir,  boşanan kadın tekrar ne zaman evlenebilir,  boşandıktan sonra ne zaman evlenebilirim