Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Mehir erkek tarafından kadına sadece boşanıldığı zaman mı verilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mehir erkek tarafından kadına sadece boşanıldığı zaman mı verilir?

  Reklam
  Mehir erkek tarafından kadına sadece boşanıldığı zaman mı verilir?

  Değerli Kardeşimiz;

  Mehir, nikâhın sahih olmasının şartlarından değildir. Yani mehir olmadan, mehri şart koşmadan da nikâh akdi yapılabilir. Nikâh kıyılırken mehri belirtmek de şart değildir. Bunun için mehirsiz evlilik sahihtir. Mehir nikâhın şartlarından değildir, ama nikâhın hükümlerindendir.
  Mehrin nikâhın hükmü olmasının mânâsı şudur: Nikâh kıyıldıktan sonra kadın erkekten mehir almayı hak eder. Yani mehir, evliliğin üzerine terettüp eden bir neticedir. Şayet belli bir miktar belirlenmişse (mehr i müsemmâ), belirlenen miktarı; belirlenmemişse mehr i misil olarak bilinen, kızın akran ve emsâli kadınların almış oldukları mehir miktarını hak eder. Her iki şekildeki mehri erkeğin vermesi vaciptir. Bunun delili şu âyet-i kerimedir:
  “Nikâhladığınız kadınların mehirlerini seve seve verin.”1
  Bu meseleye güzel bir örnek olması bakımından şu hadis-i şerifi zikredelim:
  Ukbe bin Âmir anlatıyor:
  Resulullah (a.s.m.) bir adama şöyle dedi: “Seni falanca hanımla evlendireyim mi?”
  Adam, “Evet” dedi.
  Kadına, “Seni falanca erkekle evlendirmemi kabul eder misin?” sordu.
  Kadın “Evet” dedi. Onları birbiriyle evlendirdi. Adam kadınla zifafa girdi. Ama herhangi bir mehir tespit edilmemişti. Bir süre sonra adama ölüm vakti geldiğinde şöyle dedi:
  “Resulullah (a.s.m.) beni falanca kadınla evlendirdi. Ona herhangi bir mehir tespit etmemiştim. Başka bir şey de vermedim. Şimdi ona mehir olarak Hayber’deki hissemi veriyorum.”
  “Kadın o hisseyi aldı ve yüz bin dirheme sattı.”2
  • • •
  1 Nisâ Sûresi, 4.
  2 Ebû Dâvud, Nikâh: 32.

  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar  Paylaş
  Mehir erkek tarafından kadına sadece boşanıldığı zaman mı verilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mehir zorunlu değil fakat Allah tarafından kadınlara verilmesi güzel bir davranış olarak bildirmiştir. İster evlenirken, ister evliliğin herhangi bir döneminde ister boşandıktan sonra kadına eğer söz verilmişse verilmesi uygundur.mehir boşanırken mi verilir,  mehir boşanmadan verilirmi,  mehir boşanınca mı verilir,  mehir nedir ne zaman verilir,  mehr ne zaman verilir,  kadınlara mehir bedeli ne içinverilir,  mehir sadece bosanirken mi verilir