Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Boşanmalarda çocukların velayeti dinen kime aittir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Boşanmalarda çocukların velayeti dinen kime aittir?

  Reklam
  Boşanmalarda çocukların velayeti dinen kime aittir?


  İslam hukukuna göre, çocuğun velayeti öncelikle kadınlara verilir. Çünkü onlar erkeklerden daha şefkatli ve bu konuda daha sabırlı, daha beceriklidir. Kadınlardan ilk velayet hakkına sahip olan kuşkusuz çocuğun annesidir. Nitekim, Hz. Peygamber(a.s.m): “Babası beni boşadıktan sonra, şimdi karnımda taşıdığım, göğsümden içirdiğim ve kucağımda büyüttüğüm oğlumu benden almak istiyor” diye şikayette bulunan bir kadına “Sen evlenmediğin sürece çocuğu almak senin hakkındır” buyurdu. (Ebu Davud, Beyhakî ve hakim rivayet etmiştir, bk. el_fıkhu’l_İslamî, VII/720).
  Hanefi ve Şafiilere göre, anneden sonra, çocuğun velayetine en layık olan anne annesi, baba annesi, kız kardeşi, sonra teyzesi gelir.
  Bu sıralama fakihler arasında uzun bir zincir oluşturmakta ve farklı sıralamaya tabi tutulmaktdır(a.g.y).
  Bu cümleden olarak eski eşinden kalan çocuklara, anne-babaları olmadığına göre, onların anne anneleri, baba-anneleri ve teyzelerinin bakması gerekir. Eğer, söz konusu kadın ölen eski eşinden kalan çocukların bizzat annesi ise, bu takdirde, başak bakacak kimsenin olmaması halinde çocuğa annenin bakması gerekir. Eğer çocuğun bakımını görecek başka kimseler varsa, annenin velayeti ve çocuğa bakması zorunlu olmaktan çıkar. Zaten anne, evlenmesi durumunda bu velayet önceliğini kaybeder(a.g.y).
  Bir anneyle evlenecek erkeğin onun çocuklarını kabul etme zorunluluğu yoktur. Ancak, çocuğun başka bakacak kimsesi yoksa, bu bir zorunluluk olur. Çünkü, aksi takdirde çocuğun zayi olması söz konusudur. Çocuk sahibi bir erkekle evlenen kadının durumu da böyledir. Hukukî olarak çocuklarını kabul etmek zorunda değildir. Fakat çocuklar bakıma muhtaç ise ve bakacak kimseleri de yoksa yapılacak başka şey yoktur. Ya çocuklar kabul edilecek veya evlilik gerçekleşmeyecektir.

  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Boşanmalarda çocukların velayeti dinen kime aittir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların velayeti anneye aittir. Anne manevi anlamda çocuklarına daha çok sahip olacağından anneye verilmesinde öncelik tanınır. Baba çocukların nafakasını karşılamakla yükümlüdür.çocuk velayeti kimde kalır,  boşanmada kız çocuğu kime verilir,  islamda boşanmada çocuk,  boşanmalarda kız çocuğu kime verilir,  islamdaboşanmada çocuklarin durumu,  islamda boşanmada çocuk kime ait,  boşanmada kız çocuğu kime düşer