Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Boşanmayı gerektiren ifadeler nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Boşanmayı gerektiren ifadeler nelerdir?

  Reklam
  Evliliğin sona ermesi değişik yollarla olmaktadır. Bunlardan biri, kocanın hanımına, "ben seni boşadım" gibi "açık ifade" kullanmasıyla meydana gelmektedir.
  Boşanma yollarından biride, “kinaye” yoluyladır. Yani açıkça boşama ve boşanma kelimeleri geçmediği halde, boşama ve evliliğin sona ermesini belirten kelimelerin söylenmesiyle olur. Örneğin, Koca; defol git, ayrılalım, başının çaresine bak, istemiyorum gibi kelimeleri hanımına söylese ve bu kelimeleri söylerken niyeti evliliğin sona erdirilmesi ise, boşanma gerçekleşmiş olur.
  Böyle kinayeli ifadeler söyleyen kimse boşama mânâsını değil, ikinci mânâsını kasd ettim dese sözü tasdik edilir. Mesela bir kimse zevcesine "sen serbestsin" dese, maksadı "boş olduğun için serbestsin" olursa bir talâk ile boşanır, yoksa "serbestsin" demekle "nasıl istersen yapabilirsin. Çünkü sana güvenim var." kasdederse talâk diye bir şey icab etmez. Hulâsa kendi zevcesi hakkında kinaye kelimesini söyleyen kimsenin maksadı onu boşamak ise boşanır, yoksa o kelimenin mânâsını murad ederse boşanmaz.
  Erkek kadını üç talakla boşaması halinde evlenemezler. Ancak bir veya iki talakla boşamışsa tekrar evlenebilirler. Bunun için anne ve baba izni şart değildir.
  .
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Boşanmayı gerektiren ifadeler nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Talak anlamını karşılayacak sözler boşanmayı meydana getirir. Erkeğin kadını boşamak niyeti ile onu kovması veya boşanmak için uzaklaştıracak sözler söylemesi talağı gerçekleştirmiş olur.boşanma kelimeleri