Müslüman Hanımlar ve İslamda Boşanma Hukuku Forumundan Boşamada açık ve kinayeli ifade kullanmanın hükmü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Boşamada açık ve kinayeli ifade kullanmanın hükmü

  Reklam
  Boşamada açık ve kinayeli ifade kullanmanın hükmü


  Evliliğin sona ermesi değişik yollarla olmaktadır. Bunlardan biri, kocanın hanımına, "ben seni boşadım" gibi "açık ifade" kullanmasıyla meydana gelmektedir.

  Boşanma yollarından biride, “kinaye” yoluyladır. Yani açıkça boşama ve boşanma kelimeleri geçmediği halde, boşama ve evliliğin sona ermesini belirten kelimelerin söylenmesiyle olur. Örneğin, Koca; defol git, ayrılalım, başının çaresine bak, istemiyorum gibi kelimeleri hanımına söylese ve bu kelimeleri söylerken niyeti evliliğin sona erdirilmesi ise, boşanma gerçekleşmiş olur.

  Böyle kinayeli ifadeler söyleyen kimse boşama mânâsını değil, ikinci mânâsını kasd ettim dese sözü tasdik edilir. Mesela bir kimse zevcesine "sen serbestsin" dese, maksadı "boş olduğun için serbestsin" olursa bir talâk ile boşanır, yoksa "serbestsin" demekle "nasıl istersen yapabilirsin. Çünkü sana güvenim var." kasdederse talâk diye bir şey icab etmez. Hulâsa kendi zevcesi hakkında kinaye kelimesini söyleyen kimsenin maksadı onu boşamak ise boşanır, yoksa o kelimenin mânâsını murad ederse boşanmaz.

  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Boşamada açık ve kinayeli ifade kullanmanın hükmü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bunları öğrendiğimiz iyi oldu ALLAH korusun ağzımızdan yanlışlıkla çıkan vaya kızgınlıkla çıkan her kelime telafisi mümkün olmıyan yaralar açar sağolasınız