islamda Aile ve İslamda Aile Kavramı ve Önemi Forumundan "Ben bir başkasına âşık oldum" diyenler, nerede yanlış yapıyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  "Ben bir başkasına âşık oldum" diyenler, nerede yanlış yapıyor?

  Reklam
  O kadar mutlulardı ki, herkes onlara imrenerek bakıyor, "bu devirde böyle bir aşk hayret" diyorlardı. 10. yıllarına bir kız bir erkek çocukla girmişlerdi.

  Fakat o yılın sonunda erkek değişmeye başlamıştı. Eve geç geliyor. Gözü ne eşini ne de çocuklarını görüyordu.

  Ve bir gün "hayatımı yaşayacağım" diyerek evi terk etti.

  Ne eşin gözyaşları, ne çocukların baba hasreti erkeği eski günlere döndüremedi.

  O güzel evlilik harap oldu. Erkek yeni aşkıyla hayat sürerken genç kadın o enkazın altında çocuklarıyla yalnız başına kaldı.
  Son günlerde bu ve buna benzer erkeğin veya kadının evi terk ettiği durumlarla karşılaşıyoruz. Ama bir gerçek var ki; daha çok erkekler hislerine mağlup oluyorlar. His ve hevesleri uğruna dünyayı, eş ve çocuklarının başına yıkıyorlar. Belki sevgi iradeye bağlı değil. "Gönül ferman dinlemiyor." Belki çalışma yerindeki alımlı kadınlar insanın gözünü boyuyor.

  Amaaa!

  İnsana verilen sevgi de çiçekten çiçeğe konmak için değil, kendisine emanet edilen ve sinesine sığınan eşini ve çocuklarını şefkatle sarıp sarmalaması için verilmiştir.

  Evliyken "ben âşık oldum" diyenler, sevgilerini kendi nefislerine sarf edip, her şeyi nefislerine feda edenlerdir. Bu, nefsani bir sevgidir. Süfli duyguların tatminidir.

  İnsan sadece nefsini sevmemeli. Çünkü, nefis daima kendini düşünür, zevk ve menfaati için çabalar. Aklı başında olan bir insan kendisine verilen sevgi duygusunu eşine ve çocuklarına sarf ederek onların mutluluğu ile mutlu olur.

  Sırf kendi mutluluğu, zevk ve lezzeti peşinde koşan, yıldız böceği gibidir. Çünkü o bütün dostlarını ve sevdiği eşyayı karanlığa gark eder, nefsindeki küçük bir ışıkla yetinir. Yıldız böceği gibi kendi nefsinin cüz'i zevki için karanlığı göğüslemek yerine güneş gibi çevresindekileri kucaklamak ve başlar üstünde hayat kaynağı olmak gerek...

  Sadece kendin için yaşama

  İnsan evliyse ve hele de çocukları varsa, önce nefsini değil, onları düşünmelidir. Zaten insanı insan yapan özellik, hamiyet, muhabbet, şefkat, merhamet, vefa, sadakat ve fedakârlık gibi duygulardır. Bu duygular, lüzumsuz, boş, malayani zevk ve sefa peşinde kullanmak için verilmemiştir.


  Gülay Atasoy  Paylaş
  "Ben bir başkasına âşık oldum" diyenler, nerede yanlış yapıyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çok güzel bir paylaşım.herkesin okuma şansı olsa keşke
  Paylaşımınız için teşekkürler. 3. 3
  Ama bir gerçek var ki; daha çok erkekler hislerine mağlup oluyorlar. His ve hevesleri uğruna dünyayı, eş ve çocuklarının başına yıkıyorlar.
  Rabbim böyle erkeklerden bizleri muhafa eylesin yazı için teşekkürler... 4. 4
  Böylesine nefsinin peşinde koşan insanlardan nefret ediyorum.Ama günümüz çagda okadar çok olmaya başladıki Rabbim onları ıslah etsin.'Kırkından sonra azanı teneşir paklar'diye atalarımız ne güzel söylemiş.. 5. 5
  selamın aykim kardeşlerim ben sadece eşimin mutlu olmasını istiyorum o üzüldüğü zaman dünyam başıma yıkılıyo sanki ben eşimi gerçekten çok seviyorum ona çok ihtiyacım var inşALLAH yine yanıma gelir çünkü çok özledim.
  yukarıdaki yazının çokğu yerinde eşimin bana davranıslarını gördüm kendime her zaman sordum ben nerde hata yapıyorumda artık bana çok uzak davranıyor diye ama bir türlü bulamıyorum kardeşlerim hepinizden ALLAH razı olsun dualarınızı eksik etmeyin. 6. 6
  Kayıtsız Üye
  14yillik esim beni sevmedigini baska birine asik oldugunu onunla birlikte oldugunu soyledi.su an ayriyiz 3 cocugum var esim gundelik iliskiler pesinde ben ayrilmak istiyorum cogu insan pisman olur diyor olsa ne olmasa ne 7. 7
  14yillik esim beni se
  Allah yardımcınız olsun gerçekten zor bir durum , yaşayacak olan sizsiniz kimsenin etkisi altında kalmadan verin kararınızı,önceden de böyle bir diyalogu var ise alışmış kudurmuştan beter derler imkanınız var ise çocuklarınız ile hayat kurun.Yok ben bu imtihanı kazanıcam derseniz sabırla bekleyin inşallah eşiniz pişman olur diye dua edelim.evliyken başkasını sevmek,  evliyken başkasını seviyorum,  kocam başkasına aşık,  evliyken baskasini sevmek,  islamda evliyken başkasına aşık olmak,  eşim başkasına aşık,  eşinden başkasını sevmek