islamda Aile ve İslamda Aile Kavramı ve Önemi Forumundan Aile içinde çekilen sıkıntılar günahlara keffaret olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aile içinde çekilen sıkıntılar günahlara keffaret olur mu?

  Reklam
  Aile içinde çekilen sıkıntılar günahlara keffaret olur mu?

  İnsanın başına gelen sıkıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Bu bakımdan insanın aile içinde çektiği sıkıntılar da onun günahlarına keffaret olacaktır.
  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Amellerinizde orta yolu ve doğruyu bulmaya çalışın. Mü'mine musibet nevinden her ne ulaşır ise günahlarına bir kefâret olur. Musibet, beklenmedik bir hâdise olmuş, ayağına batan bir diken olmuş farketmez." (Müslim, Birr 49)
  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) mü'minleri teselli buyurmakta, günahlara karşı orta yolda gitmenin bir nevi siper olduğunu belirtmektedir. Mü'min beşeriyeti icabı bir kısım günahlar işlese de Rabb-ı Rahîm, onları temizleyici esbabı da yaratmaktadır: Mü'mini üzen, rahatsız eden her çeşit ahval, musibetler, kazalar gibi. Bunlar ne şekilde gelirse gelsin keffâretu'zzünub olmaktadır. Yeter ki mü'min "doğruyu bulma gayreti içinde olsun" bile bile fenâlıklara meyletmesin.
  İyi niyyetin ehemmiyeti burada da kendini ortaya koymaktadır. Zira amellerde doğruyu bulmaya çalışmasının manası budur.
  Hadis, ayrıca Ashâb'ın günah karşısında ne kadar hassas, ahireti ilgilendiren durumlarda ne kadar tetikte ve titiz olduğunu göstermektedir.

  (Kütüb-i Sitte - Prof. Dr. İbrahim Canan)


  Paylaş
  Aile içinde çekilen sıkıntılar günahlara keffaret olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aile içinde çekilen sıkıntılar eşlerin birbirlerine gösterdiği sabır diğer dünyada karşılığı verilecektir. İnsanların çekilen sıkıntılarda Allah'a sığınmaları ve sabretmelerinin karşılığı verilecektir.