islamda Aile ve İslamda Aile Kavramı ve Önemi Forumundan Ailedeki Haklar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ailedeki Haklar

  Reklam
  Ailedeki Haklar.

  Karşılıklı saygı, bir ailenin ana direğidir.
  Neden haklarımızı bilmeliyiz?
  Eşlerin, karşılıklı olarak, birbirlerinin haklarını bilmesi, ailedeki dengenin daha iyi korunmasını sağlayan en önemli sebeplerden birisidir.
  Çoğu zaman insanlar, karşı tarafın haklarını bilmedikleri için doğru bir şekilde görevlerini yerine getirmiyorlar. Bu nedenle hakların bilinmesi çok önemli olduğu gibi bu hakların uygulanması için de ilk adımdır.
  Bir araya gelen her iki insanın bu birliktelikle birlikte kaçınılmaz olarak bazı hakları da doğar. Bu haklar bilinip uygulandığında ise hiçbir sorun yaşanmaz. İki veya daha fazla kişiden oluşan bir aile için de aynı kural geçerlidir, bir çatı altında yaşayan aile bireyleri, birbirilerine karşı olan hakları iyice bildikten sonra aile içindeki sürtüşmeler de önemli ölçüde azalacaktır.
  Kadının, kocasına karşı itaatkâr, sabırlı, vefalı ve güzel huylu olması gerektiği gibi erkeğin de eşine karşı sabırlı, iyi huylu, saygılı ve sorumlu olması gerekiyor.
  Aile haklarının uygulanması için bu hakların bilinmesi ve karşılıklı olarak uygulanması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu aşamalar uygulandığında ise artık kavgaların tamamıyla silinip gittiğini sürtüşmelerin son bulduğunu ve ayrılık rüzgârlarının esmediğini görebiliriz. Ancak böyle bir ailede, hukuk sisteminin kusursuz işlediğini iddia edebiliriz.
  Karşılıklı saygı, bu ailenin başarı sırrıdır, kendi haklarının çiğnenmediğini gören bir erkek, ister istemez eşine karşı duyarlı olacaktır, kendisine karşı gelinmediğini, saygı gördüğünü ve zorlu anlarda sorunlarının eşi tarafından paylaşıldığını gören bir erkek, eşinin bu duyarlılığına karşı duyarsız kalamaz. Ama sürekli kocası tarafından aşağılanan, hatta şiddete maruz kalan ve bütün haklarının ayakaltına alındığını gören bir kadından da, fazla bir şey, bekleyemeyiz.
  Erkeğin kadın üzerindeki haklarından bahseden bir hadis, şöyle buyuruyor: Kadın, kocasına itaat etsin, onun rızası dışına çıkmasın, ona karşı teslim olsun, kocasını incitmesin, onu üzmesin ve evde hizmet etsin, kocasına baksın ve onun rızasını kazanmaya çalışsın. Evde ışık yaksın, yemek pişirsin ve evi güzelleştirsin. Kocası eve geldiğinde ise onu karşılasın, evden çıktığında ise onu uğurlasın, kendisini kocasından başkası için süslemesin ve kocasının izni dışında onun malını harcamasın. Erkek ise evin gerekli malzemelerini, yiyecek, içecek, giysi ve bir ev hazırlamak zorundadır. Kendi kapasitesince ailesini rahat yaşatsın ve eşine karşı saygılı olsun, onu incitmesin ve ona el kaldırmasın. Eşi için kendisini temiz tutsun ve vaktinin bir bölümünü ailesi için ayırsın. Güzel bir dille ailesiyle konuşsun ve onların hatalarına karşı sabırlı olsun…
  İslam’ın çizdiği bu aile tablosundan daha mutlu bir aile olabilir mi? Herkesin birbirine karşı saygılı olduğu, birbirini mutlu etmeğe çalıştığı bir aileden daha güzel bir aile olabilir mi?
  Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: En iyiniz, ailesine karşı daha iyi huylu olanınızdır. Ben, içinizdeki, ailesine karşı en iyi olanım.
  Hadis kaynaklarında, kadınların kocalarına karşı sevgi dolu ve onların gözünü, kulağını doyuracak şekilde güzel sözlü olmaları gerektiği tavsiye edildiği gibi erkeklerin de evin dışında bakışlarının sınırına dikkat etmesi gerektiği, başkalarının namusuna göz dikmemeleri gerektiği ve eşlerinin fiziki ihtiyaçlarının yanı sıra onların psikolojik ihtiyaçlarını da gidermeleri gerektiği tavsiye edilmiştir.
  Peygamber efendimizin eşleri, kuranın tavsiyesine uyarak peygamberle birlikte aynı çatı altında yaşamak pahasına maddi sıkıntılarla çevrili bir hayatı seçtilerse de peygamber efendimiz buna karşılık ev işlerinde onlara yardım ederek, hazırladıkları bütün yemekleri zevkle yiyerek ve hiçbir şikâyette bulunmayarak eşlerinin bu seçimlerine saygı gösteriyordu.
  Karşılıklı saygı, bir ailenin ana direğidir.


  Paylaş
  Ailedeki Haklar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  dinimiz hem kadına hem erkeğe hem de çocuklara ayrı ayrı haklar vermiştir. Kadın ve erkeklerin fıtratına göre hiç birinin hakkı ziyan olmayacak şekilde herkesin gönlünü hoş edecek haklar vermiştir.ailedeki haklarımız,  ailemize karşı haklarımız,  ailedeki haklarım,  aile hakları,  ailedeki haklarımız nelerdir,  ailedeki haklarım nelerdir,  aileye karşı haklarımız