islamda Aile ve İslamda Aile Kavramı ve Önemi Forumundan Affedin ve unutun gitsin Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Affedin ve unutun gitsin

  Reklam
  Affedin ve unutun gitsin.

  Çekişmeler ve anlaşmazlıkların yer almadığı ilişki diye bir şey yoktur. Anlaşmazlıklar ve sürtüşmeler, hayatın bir parçasıdır ve tamamen kötü olduklarını söylemek de doğru değildir.

  Çekişmeler ve anlaşmazlıkların yer almadığı ilişki diye bir şey yoktur. Anlaşmazlıklar ve sürtüşmeler, hayatın bir parçasıdır ve tamamen kötü olduklarını söylemek de doğru değildir. Diğer bir deyimle, hiçbir çekişmenin yaşanmadığı bir ilişki, sürtüşmelerle dolu bir ilişkiden daha sağlıksız olabilir. İkili ilişkilerdeki sürtüşmeler, ilişkiyi güçlendirebilen ve aynı zamanda zayıflatabilen eleştirilerden ibarettir.
  Evlilik hayatında yaşanan sürtüşmeler, eşlerin birbiri daha iyi anlamasına yol açabileceği gibi yıkıcı etkileri de olabilir ve aile hayatının çöküşüne sebebiyet verebilir.
  Sorunlarına çözüm arayan çiftler.
  Genellikle insanlar, sorunlarla yüzleşmek yerine bu sorunlara boyun eğmeyi tercih ediyorlar. Örneğin, aile hayatlarında hiçbir sorun yaşamadıklarını söyleyerek kendilerini kandıran çiftler gibi.
  Maalesef bilinçsiz çiftlerin sayısı, aile hayatı konusunda bilinçlenen çiftlerden çok fazla olduğu için aile hayatındaki sürtüşmelere yönelik gerçek bir çözüm aramaya çalışan çiftlerin sayısı da çok azdır. Bazı çiftler, karşı tarafı suçlu göstererek sorunlarına çare bulmaya çalışırken bazıları da aile hayatında yaşadıkları çekişmeleri bir yarış olarak algılıyor ve bu yarışta ne pahasına olursa olsun galip gelmeğe çalışıyorlar. Bazıları da görünürde anlaşıyor gibi görünüyor ama aslında gizliden gizliye bir tür üstünlük yarışını sürdürüyorlar. Kısacası gerçekten anlaşmaya çalışan ve sorunlarına gerçek çözümler üretmeğe çalışan çiftlerin sayısı çok az.
  Birkaç çözüm yolu:
  İkinizin de kazandığı yol: Genellikle anlaşmazlıklar, birden fazla seçeneğin olduğu durumlarda yaşanıyor. Eşinizin istediğini, siz istemiyorsunuz, sizin istediğinizi de eşiniz istemiyor ve bu da ikinizin bir tartışma yaşamasına sebep oluyor ama biraz dikkatlice düşünecek olursanız aslında her ikinizin de beğeneceği üçüncü bir yolun da var olduğunu anlayabilirsiniz.
  Hiçbiriniz kaybetmesin: İkinizin de benimseyeceği alternatif üçüncü bir yol bulamıyorsanız, yaklaşık olarak benimseyeceğiniz bir yol bulmaya çalışın, yani istediğiniz yola en yakın yolu bulmaya çalışın veya iki akıllı insan gibi oturup anlaşmaya çalışın.
  Kazanarak ve kaybederek yani berabere kalarak: Sadece iki seçeneği olan bir konu üzerinde anlaşamıyorsanız, kaçınılmaz olarak bir tarafın isteği uygulanacaktır dolayısıyla gerçekten samimi olarak aile hayatını benimsemiş bir insansanız, en azından bu gibi durumların yüzde ellisinde seçim hakkını karşı tarafa vermelisiniz. Sizin bu davranışınızı gören eşiniz, bir sonraki benzer durumda karşılıklı olarak kolaylıkla sizin seçiminizi benimseyecektir veya bir sonraki durumda kendi seçeneğinin benimseneceğini bilecektir ve bu defa sizin beğendiğinize rahatlıkla rıza gösterecektir.
  Eşler arasında böyle bir ilişkinin egemen olması, evlilik hayatına çok güzel bir tat kazandırıyor ve zorluklarla dolu bir hayatı bile çok tatlı bir hayat haline getirebilir.
  Buradaki en önemli konu, eşlerin, sorunlarını tartışırken, sadece kendi isteklerini egemen kılmak için değil de gerçek bir çözüm bulmak için konuşmalarıdır. Hiçbir sorunun çözülmez olmadığı bilinciyle ortak bir yol bulmaya çalışan eşler, her zaman hayatlarındaki sorunlardan kurtulmayı başarabilen ve buna bağlı olarak da daha huzurlu bir hayat süren eşlerdirler. Bu çiftlerin hayatı her ne kadar farklı zorluklarla birlikte olsa da her zaman huzur ve neşe ile doludur.
  Eşinizin görüşlerini görmezden gelerek veya onun görüşlerini küçümseyerek, kendi aile hayatınıza zarar vermekten başka bir iş yapmazsınız, böyle bir yaklaşım, sizi yalnızlığa itmekten başka bir işe yaramaz.
  Eşinizin huzurunu kaçırmamak için sürekli onun istediği şekilde davranıyorsanız, sağlıklı bir ilişki yaşamadığınızı söylemek zorundayım. Böyle bir durumda, farkında olmadan, aslında eşinizin size karşı duyarsız olmasını sağlıyorsunuz.
  Başlangıç olarak:
  Başlangıç olarak kendi bakış açınızı değiştirerek başlayabilirsiniz, tartışmalarınızda, bir çözüm yolu bulmaya çalışan iki akıllı insan gibi davranmaya çalışın, ani isteklerinizin sizi fazla etkilemesine izin vermeyin ve çok sinirli veya duygusal olduğunuzda kendinizi kontrol edin ve normale döndükten sonra konuşmaya dönün. Sizin isteklerinizi önemsemeyen bir satıcıyla bir ömür birlikte yaşamak istediğiniz eşiniz çok farklıdır, öyleyse bir satıcıdan gördüğünüz güler yüz veya iyi davranışlar sizi yanıltmasın.
  Sorunların çözümü açısından eşlerin bakış açısı çok önemlidir dolayısıyla tartışmalarınıza, kazanmanız gereken bir yarış gözüyle bakmanız veya kendinizi eşinizden üstün görmeniz, kesinlikle aile hayatınızın kalitesini önemli ölçüde düşüren faktörlerdir.
  Nasıl Çözelim?
  Her şeyden önce sorunun ne olduğunu belirleyin. Sorun olarak algıladığınız konuyu tam olarak eşinize açıklayın. Sorunların çözümü konusunda ilk adım, karşılıklı olarak söylemek istediklerinizi söylemek ve karşı tarafı dinlemektir. Bu aşamadaki amaç, anlatmak istediğiniz sorunu anlatabilmeniz ve eşinizin anlatmak istediği sorunu anlamanızdır. Bu aşamada yapmamanız gereken en önemli hata, karşı tarafı ayıplamaktır.
  Bu aşamanın kalitesini, eşiniz konuşurken vücut dilinizle onu tamamen dinlediğinizi ifade ederek önemli ölçüde arttırabilirsiniz.
  İkinci adım olarak, birkaç çözüm yolu bulmaya çalışın, her ikinizin de benimseyebileceği çözümler üzerine odaklanmaya çalışın ve sunduğunuz çözüm bir öneri aşamasındayken analiz emeği ve hüküm vermeği bir kenara bırakın.
  Bu aşamadan sonra, sunduğunuz çözüm yollarını değerlendirmeğe ve analiz etmeğe çalışın, sunduğunuz bütün çözüm yollarını göz önünde bulundurun ve herhangi birinizin benimsemediği çözüm yolunu iptal edin. Son olarak da bu çözüm yollarını, her ikinizin beğendiği, bir veya iki yol’a indirmeğe çalışın.
  Bu aşamada, her ikiniz de çok gerçekçi ve insaflı olmalısınız ve rahatsız edici olarak gördüğünüz veya insafsızca bulduğunuz konuyu karşı tarafa söylemelisiniz.
  Her ikinizin de bu çözüm yolunu benimsediğinden emin olduktan sonra, uygulamaya başlayın.
  Bir sonuca varmak, o sonucu uygulamaktan tamamen farklıdır. Bazen, bulduğunuz çözüm yolunun uygulanma şekli, bulduğunuz çözüm yolunu başka bir sorun haline getirebilir, dolayısıyla üzerinde anlaştığınız çözüm yolunu uygulamadan önce, uygulama şeklinde de bir sonuca varmanız gerekebilir.
  Bulduğunuz çözüm yolu, vahiy veya kuran ayeti değildir, dolayısıyla çok katı olmak yerine, bu çözüm yolunu uygularken de onu eleştirmekten ve eksik yönlerini tespit etmekten kaçınmayın. Düzenli olarak eşinizin bu konudaki düşüncelerini ve duygularını sormayı ihmal etmeyin. Bazen konunun bir yönünün farkında olmadan veya bilmediğiniz bir konudan dolayı, yanlış bir çözüm yolunu uygulamış olabilirsiniz, unutmayın ki vardığınız sonuçlar, her zaman eleştiriye açıktır ve eksik yönleri varsa düzeltilmeli veya başka bir çözüm yolu bulunmalıdır.

  Çeviri/Zehranet.
  Paylaş
  Affedin ve unutun gitsin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  evrabur kerdeşim ALLAH razı olsun bu bilgiler çok işime yardığını düşünüyorum kendimin desteğe ihtiyacımın oldugunu düşünüyorum inşALLAH sizlerin desteğiyle atlatacam kardeşlerim hepiniz ALLAH'A emanet olun. 3. 3
  evrabur kerdeşim ALLAH razı olsun bu bilgiler çok işime yardığını düşünüyorum kendimin desteğe ihtiyacımın oldugunu düşünüyorum inşALLAH sizlerin desteğiyle atlatacam kardeşlerim hepiniz ALLAH'A emanet olun.

  inşAllah kardeşim

  Allah yar ve yardımcınız olsun kardeşim 4. 4
  Alıntı zuhal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  inşAllah kardeşim

  Allah yar ve yardımcınız olsun kardeşim
  kardeşim sizlerden ALLAH razı olsun benim bu konularda bilgi almaya ihtiyacım var varsa bir hatam anlamam için veya herşeyi daha iyi duruma getirmem için çünkü ben böyle olunca çok üzülüyorum kardeşim 5. 5
  İkinci adım olarak, birkaç çözüm yolu bulmaya çalışın, her ikinizin de benimseyebileceği çözümler üzerine odaklanmaya çalışın ve sunduğunuz çözüm bir öneri aşamasındayken analiz emeği ve hüküm vermeği bir kenara bırakın.