Mü'mine ve Tarih ve İslam Tarihi Forumundan Teyemmümün meşru kılınması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Teyemmümün meşru kılınması

  Reklam

  Rasûlullah (s.a.s) her sefere çıkışında, aralarında kur'a çekerek hanımlarından birini yanında götürürdü. Benî Mustalık Gazâsında, Hz. Âişe'yi götürmüştü. Dönüşte, bir gece konak yerinden hareket edileceği sıra Hz. Âişe'nin gerdanlığının kaybolduğu anlaşıldı. Rasûlullah (s.a.s), aranmasını emretti, bu yüzden hareket gecikti. Derken sabah namazı vakti oldu. Oysa abdest için yanlarında yeterli su yoktu.

  Zamanında hareket edilebilseydi, su başına yetişilecekti. Namaz vakti çıkacak, diye herkes telâş içindeydi. Hz. Ebû Bekir, bu hâle sebep olan kızı Âişe'yi azarlamış hatta hırpalamıştı. İşte Müslümanlar böyle bir sıkıntı içindeyken, su bulunmadığında temiz toprakla teyemmüm yapılacağını bildiren âyet indi.(222/2)
  Müslümanlar son derece sevindiler, hemen teyemmüm yaparak namazlarını kıldılar.
  Hareket edileceği sırada, gerdanlık bulundu. Hz.Âişe'nin çökmüş olan devesinin altında kalmıştı.(223)


  (222/2) Bkz. en-Nisâ Sûresi, 43 ve el-Mâide Sûresi, 6
  (223) Bkz. el-Buhârî, 1/86); Tecrid Tercemesi, 2/201-204 (Hadis No: İ)


  Kaynak:diyanet  Paylaş
  Teyemmümün meşru kılınması Mumine Forum

 2. 2
  Kayıtsız Üye
  Reklam
  güzel bi cevap sağolun 3. 3
  Teyemmüm suyun bulunmadığı yerlerde temiz toprak ile abdest alınması demektedir. Namazın hiç bir mazereti yoktur. Bu nedenle müslümanlar namazlarında kalmamaları için toprak ile abdest almalarını bildiren ayet inmiştir.teyemmüm ne zaman farz kılındı,  teyemmüm ne zaman meşru kılındı,  teyemmüm ne zaman farz oldu,  teyemmüm ne zaman meşru kılınmıştır,  teyemmum ne zaman farz kılındı,  teyemmüm nerede farz kılındı,  teyemmüm ne zaman farz kılınmıştır