Mü'mine ve Tarih ve İslam Tarihi Forumundan Hicretin dokuzuncu yılı Peygamberimiz (s.a.v) Necaşi'nin cenaze namazını kılması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hicretin dokuzuncu yılı Peygamberimiz (s.a.v) Necaşi'nin cenaze namazını kılması

  Reklam
  Peygamberimiz, Necâşinin Cenaze Namazını KılıyorHicretin 9. senesi, Recep ayından bir gündü.Hz. Resûlullahın etrafında birçok Sahabî vardı.Bu sırada, “Bugün sizin salih bir kardeşiniz vefât etti. Kalkın onun namazını kılın!”1 buyurdu.

  Sahabîler derhal hazırlandılar ve Hz. Resûlullahın arkasında saf bağlayarak “salih kardeşleri” üzerinde gâib namazı kıldılar.Namazdan sonra Resûl-i Ekrem, “Kardeşiniz Necaşî Ashame için Allah’tan mağfiret taleb ettik.”2 buyurdu.

  Bunun üzerine Sahabîler “salih kardeşlerinin” Habeş hükümdarı Ashame olduğunu öğrenmiş oluyorlardı.Medine’ye yaklaşık bir hafta sonra gelen haber; Habeş Hükümdarının aynı günde vefât ettiğini bildiriyordu.

  Habeş Necaşîsi Ashame, Hz. Resûlullah tarafından bir mektupla Hicretin yedinci senesinde İslâma dâvet edilmiş ve derhal Müslüman olmuştu. Müslüman elçiye de, “Keşke şu saltanata bedel Muhammed-i Arabînin (a.s.m.) hizmetkârı olsaydım. O hizmetkârlık, saltanattan çok daha üstündür”3 demişti.

  Salih Suruç  Paylaş
  Hicretin dokuzuncu yılı Peygamberimiz (s.a.v) Necaşi'nin cenaze namazını kılması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hicretin yedinci yılında peygamber efendimiz Habeş Necaşisine bir mektup yazarak onu islamiyete davet etmiş ve o da hemen kabul etmişti iki sene sonra daha Medineye haberi gelmeden peygamberimize bildirildi ve namazını kıldırdı.