İslam Dini ve İman Bölümü ve İslam Dini Forumundan müslüman başka din aramaz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  müslüman başka din aramaz

  Reklam
  Allah’ın rahmeti her şeyi kuşattığına ve rahmeti gazabını geçtiğine göre, gayri Müslimleri de sevmek gerekmez mi? Rahmetinin sonsuzluğu karşısında Allah’ın azabından bahsetmek yanlış değil mi?
  CEVAP
  İmanın esası buğdi fillah, hubbi fillahtır. Yani Allah dostlarını dost, Allah düşmanlarını düşman bilmektir. Gayri Müslimler Allah’ın düşmanıdır. Allah’ın düşmanlarını sevenin kâfir olacağına dair âyet ve hadis vardır. Allah’ın rahmeti bol olduğu gibi azabı da şiddetlidir. Kur'an-ı kerimde buyuruluyor ki:
  (Elbette azabım çok şiddetlidir.) [İbrahim 7]

  (Kurtuluşa erenler, Allah’a ve Resulüne itaat edip Allah’tan korkan ve sakınanlardır.) [Nur 52]
  Allah’ın 99 "Esma-i hüsna"sından biri de Kahhar’dır, istediğini kahreder. Bir âyet meali şöyledir:
  (Allah’ın kahrı da, cezası da pek şiddetlidir.) [Nisa 84]

  Esma-i hüsna’dan biri de Müntekim’dir, intikam alıcıdır. (Al-i İmran 4)
  Allahü teâlâ, Peygamberimize ve Kur’ana inanmayan Hıristiyanlar, mazlum olarak da ölse, onlardan elbette intikam alacak ve onları sonsuz olarak Cehennemde bırakacaktır

  Hıristiyanlara kucak açarak kiliselere gidip âyinlerine iştirak edenler, şu âyetleri elbette biliyorlardır:
  (Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin! Onlar, [İslam düşmanlığında] birbirinin dostudur. Onları dost edinen de onlardan [kâfir] olur. Allahü teâlâ, [kâfirleri dost edinip, kendine] zulmedenlere hidayet etmez.) [Maide 51]

  (Müminler, kâfirleri dost edinmesinler! Onları dost edinenler, Allah’ın dostluğunu bırakmış olur.) [Al-i İmran 28]
  [Kâfirlere kucak açanlar da, Allah’ın dostluğunu bırakmış olur.]

  (Sen, onların dinine uymadıkça, Hıristiyanlar ve Yahudiler senden hoşnut olmazlar. De ki "Doğru yol, ancak Allah’ın yoludur.") [Bekara 120]

  Hıristiyan dostları, “Ehl-i kitap da yani Hıristiyan ve Yahudiler de Cennete gidecektir. Çünkü Allah’ın rahmeti her şeyi kuşatmıştır” diyorlar. Halbuki âyet-i kerimede, (Rahmetim her şeyi kuşatmıştır) buyurulduktan sonra, ([Rahmetim] Allah’tan korkup, haramlardan kaçan, zekatlarını veren ve âyetlerimize inananlar içindir) buyuruluyor. (Araf 156)

  Bundan sonraki âyette de, (Ümmi peygamberime [Resulullaha] uyanlar için) buyuruyor. Bektaşi gibi yarısını gizlemekle, Hıristiyanlar, Yahudiler Cennete mi gidecektir? Onlar âyetlerimize ve ümmi Peygambere [Muhammed aleyhisselama] inanıyorlar mı? Elbette inanmıyorlar. İnanmayanlar kim olursa olsun kâfirdir. Kâfirleri seven de onlardan olur. Hak din bir tanedir. O da İslamiyet’tir. Kur’an-ı kerimde buyuruluyor ki:
  (Allah indinde hak din ancak İslam’dır.) [A.İmran 19]
  (İslam’dan başka din arayan, bilsin ki, o din asla kabul edilmez.) [Al-i İmran 85]

  Acaba Hıristiyanları sevenler, bu âyetlere inanıyorlar mı? İnanıyorlarsa, ne diye İslam’dan başka dine de kucak açıyorlar.? Onların Cennete gideceğini nasıl söylüyorlar? La ilahe illallah demek yeter, Muhammedün Resulullah demeye gerek yok niye diyorlar? Ehl-i sünnet âlimleri (Müslümana kâfir, kâfire Müslüman diyen kâfir olur) buyuruyor. Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
  (Mümine kâfir diyenin, kendisi kâfir olur.) [Buhari]
  (Cennete ancak Müslüman girer.) [Buhari]
  (Bana inanmayan Yahudi ve Hıristiyan Cehenneme girecektir.) [Hakim]

  Müslüman, Kur’an-ı kerim ve hadis-i şeriflere inanır ve İslam’dan başka din aramaz.


  Paylaş
  müslüman başka din aramaz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  peki diyelim ki Allah'a inanmadığını biliyoruz.ona İslamı,Peygamberimizi(s.a.v.) anlatmak,kişinin önyargılarını yenmek adına yapabileceğimiz hiç bir şey olamaz mı?yani ondan mutlaka uzak mı durmalıyız..yoksa İslamiyeti tatlı dille yaymaya mı çalışmalıyız.
  Ayeti kerimelerde herşey net ifade edilmiş ama... 3. 3
  elbette islamiyeti yaymak gerekir.dediğiniz gibi ayeti kerimelerde herşey net ifade edilmiş. 4. 4
  ama bizler bu tür insanlardan uzaklaşmak yerine onlara yaklaşmamız daha doğru olmaz mı.(şüphesiz Rabbim'in dediğinden şüphem yok haşa ama.)bizler nihayetinde aciz kullarız doğru anlayabiliyor muyuz acaba?

  birde hanım kardeşlerim ben İslamiyete hizmet edecek birşeyler yapmak istiyorum.ama yeterli bi insan değillim.yani Kur'an okumayı Elhamdülillah biliyorum ama benim bilgim ne kadar yeter ki..
  bana sunabileceğiniz seçenekler varmı?sınava girip ilahiyat okumak istiyorum.ama bu süreç içerisindede İslamiyete hizmet edebilecek birşeyler yapmak istiyorum.şu anda bana yol gösterecek ve seçenek sunacak kimsem yok..fikir ve önerilerinizi bekliyorum...Allah'ım onun yolunda ona hizmet edebilenlerden eylesin inşallah...
 5. 5
  amin inşallah. bence kardeşim önce işe hakkıyla islamiyeti öğrenmekle başla ki öğrendiklerini diğer bilgisiz insanlara anlatarak onlara ışık tut.işte islamiyete en güzel hizmet. 6. 6
  evet bende öğrenmeye başlayacağım inşallah.Allah'a şükür sıfır bilgisizde değilim ama bilmediğimiz o kadar çok şey varki...Kendime öncü olarak Peygamber Efendimizin(s.a.v)sözünü alıyorum.biliyorsunuz müşrikler efendimizi(s.a.v)hak dini yayma yolundan vazgeçirmek için bir çok şey teklif ettiler ama ''O'' ''Bir elime güneşi bir elime ayı verseler yine de davamdan vazgeçmem''dedi.tabii ki amacım O'nun öncülüğünde naçizane dinimize hizmet etmek..
  ben zaten yolun çok başındayım düşüncelerimi ve yapmak istediklerimi pek fazla kişiye açmadım.ama inşallah sadece düşünce ile kalmaz da Rabbim yolunda emek vermeyi nasip eder.. 7. 7
  inşallah. rabbim yardımcın olsun tabi hepimizin.ilmini artırsın faydalı işler yapmayı nasip etsin. 8. 8
  Amin inşallah.Allah razı olsun.cümlemizin inşallah..