Din Ve İman Bölümü ve İnançsızlara Cevaplar Forumundan Kaptansız gemi olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaptansız gemi olur mu?

  Reklam
  Kaptansız gemi olur mu?


  İmam-ı Azam Ebu Hanife’ye (r.a) bir grup inkarcı insan geldi. Bunlar Allah Teala’nın varlığını ve alemlerin yaratıcısı olduğunu inkar ediyorlardı. Bu meseleyi İmam-ı Azam’la tartışmak ve insanları şüpheye düşürmek istiyorlardı. Adamların niyet ve dertlerini sezen İmam-ı Azam (rah), söze şöyle başladı:
  “Bu konuya girmeden önce size bir şey soracağım: Şu Dicle nehrinde bir gemi var. Başında bir kaptan, içinde bir yardımcı eleman yokken, kendi başına hareket ediyor, sahile yanaşıyor, içine yiyecek, içecek ve başka bir çok malzeme dolduruyor; sonra kendi başına yol alıyor, gideceği yere gidiyor, bu yükleri orada boşaltıp geri dönüyor. Siz buna ne dersiniz?” diye sordu. Adamlar hep bir ağızdan,
  “Bu olacak iş değil, böyle bir şey kesinlikle meydana gelemez. Kendi başına bir geminin bunları yaptığı nerede görülmüş?” dediler. O zaman İmam gereken cevabı verdi:
  “Bir geminin tek başına bu işleri yapması imkansız olunca, üstüyle altıyla şu koca kainatın kendi başına kurulması, hareket etmesi, içinde bunca varlıkların yaşaması nasıl mümkün olur?”
  Adamlar sustular, bu alemin ve kendilerinin sahipsiz olamayacağını anladılar. İmamın önünde müslüman oldular.


  Paylaş
  Kaptansız gemi olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Keske bunu gercegi bilen herkes hidayete erse...

  Allah razi olsun, cok guzel bir cevap
 3. 3
  Allah razı olsun çok güzel cevap